Nasze projekty

Gdzie dojrzewają powołania? W kuchni i w Cardiff

Każde powołanie to inna historia. Wśród nowych diakonów archidiecezji warszawskiej znajduje się pasjonat gotowania, niedoszły dietetyk czy doktorant uniwersytetu w Cardiff. Kim są przyszli księża i co o sobie mówią?

Pięciu nowych diakonów wyświęcił dziś bp Michał Janocha w Świątyni Opatrzności Bożej. Wraz z przyjęciem święceń diakoni złożyli przyrzeczenia posłuszeństwa biskupowi i jego następcom oraz przyrzeczenie zachowania celibatu. Zobowiązali się także do odmawiania liturgii godzin czyli brewiarza.

Wtedy zmienia się najwięcej, bo z osoby świeckiej diakon staje się duchownym. Przyrzeka się celibat, brewiarz, posłuszeństwo biskupowi na całe życie – mówi diakon Bartosz Marciniak z VI roku WMSD w Warszawie.

Nowo wyświęceni diakoni mogą podczas liturgii czytać Ewangelię oraz głosić homilię, a także przewodniczyć obrzędom chrztu świętego, pogrzebu, błogosławić śluby, udzielać komunii świętej, nosić wiatyk chorym oraz spełniać dzieła miłosierdzia.

Reklama

Podczas liturgii diakoni ubrani są w albę ze stułą przewieszoną przez lewe ramię oraz szatę wierzchnią zwaną dalmatyką.

„Moją pasją jest gotowanie”. Kim są nowi diakoni?

Od najmłodszych lat służył przy ołtarzu, a później jako lektor w duszpasterstwie akademickim św. Anny w Warszawie. Przed wstąpieniem do seminarium diakon Piotr Kostrzewa studiował także, przez rok, dietetykę na SGGW. W seminarium zakochałem się w Słowie Bożym i odkryłem w sobie pasję do filozofii współczesnej – fenomenologii życia oraz do duchowości Ignacego Loyoli – mówi. Ulubiony fragment z Pisma Świętego? „Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim” (1 J 4,16-19).

Jakie pasje mają jeszcze diakoni? Moją pasją, poza gotowaniem, jest również muzyka – przez kilka lat byłem organistą – i Pismo Święte – mówi diakon Bartosz Marciniak, pochodzący z parafii Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie. Przed wstąpieniem do seminarium uczył się w liceum gastronomicznym w Warszawie. Ma 27 lat.

Reklama

Kilkanaście lat za granicą, doktorat w Cardiff

Diakon Szymon Migalski pochodzi z Częstochowy, tam studiował elektrotechnikę. Później obronił również doktorat na uniwersytecie w Cardiff. Byłem rok w seminarium w Częstochowie, po siedmioletnim “urlopie” wróciłem do seminarium, tym razem do Warszawy. Moje pasje to teologia duchowości, szczególnie Karmelu, oraz Słowo Boże, dobra teologia. Oczywiście największą pasją jest Chrystus i mam nadzieję, że z tej relacji miłości zrodzi się jeszcze większa miłość do ludzi, którym przyjdzie mi służyć – opowiada. Ma 39 lat.

Z Woli Boglewskiej, miejscowości nieopodal Grójca, pochodzi kolejny diakon Łukasz Krymel. Po maturze przez rok studiowałem finanse i rachunkowość w Łodzi, a następnie wstąpiłem do seminarium w Warszawie – mówi.

Powołanie po kilkunastu latach spędzonych za granicą odkrył diakon Paweł Skowron. Będąc tam zrozumiałem, iż Pan Jezus ma dla mnie inny plan na życie – mówi diakon pochodzący z parafii Szewna koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Ma 47 lat.

Reklama

W drodze do święceń kapłańskich. Co dalej?

Do końca roku akademickiego 2020/2021 nowo wyświęceni diakoni będą posługiwać podczas mszy świętych w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu oraz przewodniczyć liturgii godzin i różnym nabożeństwom.

We wrześniu zostaną skierowani do parafii archidiecezji warszawskiej na roczne praktyki diakońskie, gdzie pod okiem proboszczów zdobędą doświadczenie duszpasterskie, zanim jeszcze zostaną księżmi.

W ciągu najbliższego roku każdy z diakonów obroni pracę magisterską z wybranej dziedziny teologii. Wymagane jest bowiem, aby każdy przyszły kapłan ukończył studia magisterskie z teologii. Warszawscy seminarzyści dyplomy zdobywają na Akademii Katolickiej w Warszawie.

kh/awo/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę