Nasze projekty

Bp Wodarczyk wyświęcił nowego diakona stałego. Są „nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi”

W okresie wielkanocnym do posługi diakona stałego w archidiecezji katowickiej zostanie wyświęconych w sumie pięciu kandydatów.

fot. Cathopic

Bp Adam Wodarczyk przewodniczył mszy św. z udzieleniem święceń diakonatu Krzysztofowi Kaputowi w parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach. Biskup przypomniał za Katechizmem Kościoła Katolickiego, że diakoni są święceni „nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi”.

Przy święceniach diakonatu tylko biskup wkłada ręce. Oznacza to, że diakon jest specjalnie związany z biskupem w zadaniach swojej „diakonii” – mówił. Sakrament święceń naznacza ich pieczęcią („charakterem”), której nikt nie może usunąć. Upodabnia ich ona do Chrystusa, który stał się „diakonem”, to znaczy sługą wszystkich – cytował Katechizm. Wskazywał, że diakonat stały może być udzielany żonatym mężczyznom, co stanowi znaczne wzbogacenie posłania Kościoła.

Zauważył, że to łaska wiary pozwoliła dzisiejszemu kandydatowi do posługi diakona usłyszeć wołanie Boga i odpowiedzieć na powołanie, jakim On go obdarzył. I przytoczył dzisiejszą Ewangelię, gdzie Jezus prowadząc z Nikodemem rozmowę o powtórnym narodzeniu, wyraźnie podkreśla wagę wiary. Tylko Jezus jest idealnym miejscem obecności Boga. Pełnia zaś tego objawienia dokona się na krzyżu, kiedy Jezus zostanie wyniesiony do chwały, aby „każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne” – powiedział biskup.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Co może diakon stały?

To nowe narodzenie obejmuje wszystkich tych, którzy byli blisko Jezusa. To coś zupełnie innego niż dotychczasowe grono uczniów Mistrza z Nazaretu. To Jego ciało – a w nim „jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich, którzy uwierzyli”. Tam rzeczywiście obecny jest Jezus z pełnią swego Ducha – zauważył bp Wodarczyk. Boga i życie wieczne – dzięki Duchowi Świętemu – można dostrzec pośród słabych ludzi Kościoła. Takie jest pragnienie Jezusa – dodawał.

Dalej mówił o pięknie Kościoła żyjącego w duchu braterstwa. Służyć, to dawać się braciom i siostrom w Chrystusie z Jego wrażliwością, oddaniem i z Jego miłością. Służyć, to być posłusznym nakazowi naszego Pana z dzisiejszej Ewangelii i naśladować Go jako tego, który, „który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu” – wyjaśniał. Biskup zachęcał akolitę, by oddał Jezusowi swoje dłonie i swoje serce, użyczył Mu swoich ust do przepowiadania Ewangelii. Bądź na wzór dzisiejszej modlitwy kolekty „roztropny w działaniu, przyjazny dla wszystkich i wytrwały w modlitwie”. Odznaczaj się (…) „miłością bez obłudy, troskliwością o chorych i biednych, powagą pełną pokory, czystością bez skazy i przestrzeganiem duchowej karności”. (…) Masz być jako diakon Chrystusa Sługi świadkiem „czystego sumienia” i „trwać mocno i niezachwianie przy Chrystusie” – życzył.

Reklama

Zachęcał Krzysztofa do dawania świadectwa naszym życiem. Stajemy się świadkami, gdy przez nasze czyny, słowa i sposób bycia ktoś Inny objawia się i udziela – powiedział bp Wodarczyk. Przyjmij ten ofiarowany Ci przez Boga dar i uczyń go darem radosnym w służbie Kościoła. Na wzór Twojego patrona, św. Krzysztofa, który niósł na swych ramionach Chrystusa, nieś Chrystusa w sercu i ukazuj go tym, do których cię posyła. Czyń to służebnym, diakońskim życiem, a jeśli zajdzie potrzeba, używaj także słów – dodawał.

W okresie wielkanocnym do posługi diakona stałego w archidiecezji katowickiej zostanie wyświęconych w sumie pięciu diakonów stałych – podaje Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. W sobotę (6 kwietnia) w kościele pw. bł. Karoliny w Tychach święcenia przyjął dk. Krzysztof Klimontko. Dzisiaj (9 kwietnia) w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śl. – Kochłowicach święcenia przyjął dk. Krzysztof Kaput. W czwartek (11 kwietnia) w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin w Jankowicach Rybnickich święcenia przyjmie ak. Dariusz Kuniszyk; w poniedziałek (22 kwietnia) w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rudzie Śl – Bukowinie – ak. Krzysztof Pakuza, a w sobotę (18 maja) w kościele pw. św. Jana Nepomucena w Krostoszowicach – ak. Robert Dubel.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wydalona zakonnica wygrywa w sądzie. Otrzyma wysokie odszkodowanie

Reklama

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę