Nasze projekty

Dr Helena Pyz odznaczona nagrodą MSZ „Pro Dignitate Humana”

Świecka misjonarka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, lekarka trędowatych dr Helena Pyz otrzymała prestiżową nagrodę „Pro Dignitate Humana”, przyznawaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskie

Fot. Materiały Heleny Pyz

Laureatka od prawie 30 lat pracuje w Indiach, kierując jako jedyny lekarz Ośrodkiem Rehabilitacji Trędowatych „Jeevodaya”.

W uzasadnieniu MSZ napisał, że dr Pyz otrzymuje tę nagrodę „za pełne poświęcenie i bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje oraz za niezłomną postawę w obronie praw jednostki i poszanowanie godności ludzkiej”.

Reklama
Reklama

W laudacji szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski podkreślił niezwykłe zasługi polskiej lekarki, która – jak powiedział – „wraz z zespołem przyuczonych przez siebie paramedyków rokrocznie udziela ok. 10 tys. porad lekarskich i wykonuje drobne zabiegi medyczne. Podczas swojej pracy wykryła i podjęła leczenie 7 tys. nowych przypadków trądu. Jest też jedynym lekarzem dla kilkunastu tysięcy trędowatych z okaleczeniami, którzy nie mają możliwości rozpoczęcia leczenia w innych placówkach”.

Odbierając nagrodę doktor Helena Pyz stwierdziła, że przywracanie pacjentom godności ma dla niej kluczowe znaczenie. „Jestem szczęśliwa z przyznania mi nagrody «Pro Dignitate Humana». Zwykła służba lekarska osobom dotkniętym trądem została zauważona” – powiedziała w Radiu Watykańskim. „Mam przywilej i radość, że osoby odrzucone, niechciane, znajdujące się na obrzeżach życia społecznego, pozwoliły mi dotykać swoich ran: tych fizycznych, ale też psychicznych i duchowych” – dodała.

Reklama
Reklama

Laureatka zapewniła, że dla niej nagroda ta „jest podkreśleniem, jak ważna jest godność człowieka również dla innych”. Wyraziła też nadzieję, że „ci, którzy będą o tym słyszeli, zauważą, jak ważne jest docenienie każdej istoty ludzkiej, gdyż godność człowieka mierzy się od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci, od dziecka-niemowlęcia do niedołężnego starca potrzebującego pomocy”. „Ufam, że właśnie ten moment, kiedy polską lekarkę nagradzają takim pięknym odznaczeniem, będzie inspiracją dla innych” – powiedziała na zakończenie dr Pyz.


Przeczytaj wywiad Anety Liberackiej z dr Heleną Pyz: „Dziewczyny z ośrodka dla trędowatych”

Reklama

Reportaż Beaty Zajączkowskiej o ośrodku dla trędowatych w Indiach: „Mama z Jeevodaya”


(KAI/RV) / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę