Nasze projekty

Dr Helena Pyz odznaczona nagrodą MSZ „Pro Dignitate Humana”

Świecka misjonarka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, lekarka trędowatych dr Helena Pyz otrzymała prestiżową nagrodę „Pro Dignitate Humana”, przyznawaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskie

Laureatka od prawie 30 lat pracuje w Indiach, kierując jako jedyny lekarz Ośrodkiem Rehabilitacji Trędowatych „Jeevodaya”.

W uzasadnieniu MSZ napisał, że dr Pyz otrzymuje tę nagrodę „za pełne poświęcenie i bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje oraz za niezłomną postawę w obronie praw jednostki i poszanowanie godności ludzkiej”.

Reklama
Reklama

W laudacji szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski podkreślił niezwykłe zasługi polskiej lekarki, która – jak powiedział – „wraz z zespołem przyuczonych przez siebie paramedyków rokrocznie udziela ok. 10 tys. porad lekarskich i wykonuje drobne zabiegi medyczne. Podczas swojej pracy wykryła i podjęła leczenie 7 tys. nowych przypadków trądu. Jest też jedynym lekarzem dla kilkunastu tysięcy trędowatych z okaleczeniami, którzy nie mają możliwości rozpoczęcia leczenia w innych placówkach”.

Odbierając nagrodę doktor Helena Pyz stwierdziła, że przywracanie pacjentom godności ma dla niej kluczowe znaczenie. „Jestem szczęśliwa z przyznania mi nagrody «Pro Dignitate Humana». Zwykła służba lekarska osobom dotkniętym trądem została zauważona” – powiedziała w Radiu Watykańskim. „Mam przywilej i radość, że osoby odrzucone, niechciane, znajdujące się na obrzeżach życia społecznego, pozwoliły mi dotykać swoich ran: tych fizycznych, ale też psychicznych i duchowych” – dodała.

Reklama
Reklama

Laureatka zapewniła, że dla niej nagroda ta „jest podkreśleniem, jak ważna jest godność człowieka również dla innych”. Wyraziła też nadzieję, że „ci, którzy będą o tym słyszeli, zauważą, jak ważne jest docenienie każdej istoty ludzkiej, gdyż godność człowieka mierzy się od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci, od dziecka-niemowlęcia do niedołężnego starca potrzebującego pomocy”. „Ufam, że właśnie ten moment, kiedy polską lekarkę nagradzają takim pięknym odznaczeniem, będzie inspiracją dla innych” – powiedziała na zakończenie dr Pyz.


Przeczytaj wywiad Anety Liberackiej z dr Heleną Pyz: „Dziewczyny z ośrodka dla trędowatych”

Reklama

Reportaż Beaty Zajączkowskiej o ośrodku dla trędowatych w Indiach: „Mama z Jeevodaya”


(KAI/RV) / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite