Nasze projekty

Konserwacja ołtarza Wita Stwosza nagrodzona „europejskim Oscarem” dziedzictwa

Ołtarz Wita Stwosza w bazylice Mariackiej w Krakowie znalazł się w gronie laureatów Europejskiej Nagrody Dziedzictwa. W ten sposób doceniono wysiłki specjalistów, którzy przez sześć lat prowadzili konserwację zabytkowego ołtarza.

Fot. Zygmunt Put/Wikipedia

Jak podkreśla wiceprezydent federacji Europa Nostra prof. Jacek Purchla, wyróżnienie jest nazywane „europejskim Oscarem w obszarze dziedzictwa kulturowego”. W tym roku uhonorowano 30 dokonań z 21 państw. W kategorii Konserwacja doceniono renowację ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej w Krakowie.

Konserwacja krakowskiego ołtarza trwała sześć lat, od 2015 do 2021 roku. Była prowadzona przez specjalistów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez ich ręce przeszło ponad 200 figur i kilka tysięcy odrębnych elementów snycerskich. Prace konserwatorskie były konsultowane w gronie międzynarodowych znawców konserwacji rzeźby gotyckiej.

CZYTAJ: Tego nie wiedziałeś o ołtarzu Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Poznaj ciekawostki o dziele Wita Stwosza!

Reklama

Unikatowe osiągnięcie

Jury Nagrody wskazało, że „renowacja tego wspaniałego ołtarza jest wyjątkowym i unikatowym osiągnięciem„.

„Skrupulatna konserwacja Ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej, oparta na wnikliwych kwerendach, została przeprowadzona przez fachowców, którzy wykazali się ogromnym szacunkiem i wrażliwością dla oryginalnego dzieła. Projekt połączył osoby z różnych krajów, odzwierciedlając międzynarodowe znaczenie tego miejsca oraz potrzebę współpracy w zachowaniu dziedzictwa europejskiego” – głosi komunikat. W przypadku będącego jednym z największych ołtarzy gotyckich na świecie – podkreślono – jednocześnie „jest to osiągnięcie o imponującej skali”.

Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas ceremonii wręczenia nagród European Heritage Awards, która odbędzie się 28 września w Palazzo del Cinema w Wenecji. Ceremonia będzie punktem kulminacyjnym Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturowego 2023, zorganizowanego przez Europa Nostra przy wsparciu Komisji Europejskiej od 27 do 30 września w Wenecji. Do 28 sierpnia potrwa internetowe głosowanie, które wyłoni laureata Nagrody Publiczności.

Reklama

Ołtarz mariacki, który powstawał w latach 1477-1489, jest dzisiaj największym zachowanym późnogotyckim retabulum szafiastym. Jego pierwotne wymiary to 18 m wysokości i 11 m szerokości.

Podczas konserwacji drewno struktury ołtarza zostało skonsolidowane, uzupełniono ubytki, usunięto przemalowania polichromii. W rezultacie prac odsłonięta została pierwotna, gotycka karnacja postaci i obramowań, co miało przybliżyć odbiorców do oryginalnych zamysłów pracowni Stwosza.

Nagroda jest przyznawana od 2002 roku przez Komisję Europejską i ogólnoeuropejską federację organizacji zajmujących się dziedzictwem Europa Nostra. Jest przyznawana w takich kategoriach, jak Konserwacja i adaptacja, Badania, Edukacja, szkolenia i umiejętności, Zaangażowanie obywateli i podnoszenie świadomości oraz Mistrzowie dziedzictwa. Jej celem jest wyróżnienie najlepszych praktyk w zakresie dziedzictwa, które mogą stanowić inspirację dla innych.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę