Nasze projekty

Kard. Ryś wręczył młodym Nagrodę Papieża Franciszka. „Bardzo wam dziękuję za to co robicie”

"To wielka radość zobaczyć tak wielu ludzi, którym się po prostu chce" – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas uroczystości przyznania Nagrody Papieża Franciszka uczniom łódzkich szkół zaangażowanym w działalność charytatywną lub ewangelizacyjną.

fot. Archidiecezja Łódzka/Youtube.com (print screen)

Ponad 180 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych odebrało dziś przed południem z rąk metropolity łódzkiego Nagrodę Papieża Franciszka. Uroczysta gala przyznania wyróżnień odbyła się w dawnym łódzkim kompleksie pofabrycznym Monopolis.

Abp Grzegorz Ryś ustanowił tę nagrodę 4 października 2019 r., we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu. Jest ona przyznawana młodym ludziom podejmującym działania w jednym z trzech obszarów życia kościelnego, tak ważnych dla papieża Franciszka: działalności charytatywnej, ewangelizacyjnej i ekumenicznej.

Przed każdą z kategorii w krótkiej prezentacji przedstawiano projekty działalności młodych ludzi, które zostały przedstawione do Nagrody Papieża Franciszka. Następnie medale (srebrne i brązowe) wręczono 71 uczniom szkół podstawowych i (złote, srebrne i brązowe) 112 uczniom szkół ponadpodstawowych.

Reklama

Medal na awersie przedstawia krzyż wpisany w serce z napisem ”SPOJRZAŁ Z MIŁOSIERDZIEM I WYBRAŁ”, a na rewersie dłoń papieża Franciszka z jezuickim herbem oraz napisem „PAPIEŻ FRANCISZEK”.

ZOBACZ: Ukończono wieże ewangelistów bazyliki Sagrada Familia. Ale to jeszcze nie koniec budowy

„Przełamujecie samotność i dajecie poczucie wspólnoty”

Zwracając się do uczestników gali kard. Grzegorz podziękował wszystkim laureatom. Bardzo, bardzo wam dziękuję. To jest wielka radość zobaczyć tak wielu ludzi, którym się po prostu chce. Myślę, że to właśnie przeżywacie, idąc do dzieci z domów dziecka, osób z DPS, osób starszych czy ubogich i widzicie jak dalece w naszym świecie człowiek jest samotny – powiedział.

Reklama

Obok tego, że w sposób konkretny ich wspieracie, to przełamujecie też tę samotność i dajecie poczucie wspólnoty i bliskości kogoś, kto jest obok, komu zależy i kto kocha. Nic lepszego nie możecie zrobić. Bardzo wam dziękuję za to, że to robicie – mówił kard. Ryś.

Zdaniem kardynała, każdy może ubiegać się o papieską nagrodę, gdyż „wartości, które reprezentuje Papież Franciszek, są wartościami uniwersalnymi, dlatego też każdy, zarówno wierzący, jak i niewierzący, chodzący, jak i nie chodzący na religię, będzie mógł przedstawić swój projekt do Nagrody Papieża Franciszka – zaznaczył.

Galę uświetnił występ Teatru MUMIO. Na deskach sceny Monopolis wystąpili: Jadwiga Basińska, Dariusz Basiński oraz Jacek Borusiński.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę