Nasze projekty

Ukończono wieże ewangelistów bazyliki Sagrada Familia. Ale to jeszcze nie koniec budowy

Ukończenie budowy wież ewangelistów słynnej na całym świecie bazyliki mniejszej Sagrada Familia zostało uwieńczone w niedzielę wieczorem uroczystą ceremonią w Barcelonie. Podczas nabożeństwa po raz pierwszy cztery wieże ewangelickie zostały oświetlone.

fot. Basílica de la Sagrada Família/ facebook.com

Podczas nabożeństwa wewnątrz niedokończonego budynku po raz pierwszy podświetlono rzeźby z białego marmuru znajdujące się na szczycie czterech 135-metrowych wież: lwa, byka, anioła i orła.

Cztery symbole ewangelistów zostały wykonane z białego marmuru przez rzeźbiarza Xaviera Medinę Campeny’ego. Dwie wieże z aniołem i orłem jako symbolami ewangelistów Mateusza i Jana zostały ukończone we wrześniu; marmurowy lew reprezentujący ewangelistę Marka i wół symbolizujący Łukasza zostały umieszczone na pozostałych dwóch wieżach w zeszłym roku.

Cztery wieże ewangelistów otaczają Wieżę Jezusa, która wciąż jest w budowie i będzie najwyższą wieżą kościelną na świecie o planowanej wysokości 172,50 metrów. Po ukończeniu bazylika Sagrada Familia będzie miała łącznie 18 wież.

Reklama

Nuncjusz apostolski w Hiszpanii, arcybiskup Bernardito Auza, nazwał świątynię podczas niedzielnej ceremonii jako „jeden z najwspanialszych poematów chrześcijańskich na ziemi”. Dzieło sztuki wykonane z kamienia wskazuje drogę do najwyższego, do wieczności – powiedział arcybiskup.

PRZECZYTAJ: Sagrada Familia wkrótce zostanie ukończona. Budowa bazyliki trwa ponad 140 lat

Kiedy budowa bazyliki zostanie ukończona?

Bazylika mniejsza Sagrada Familia, zaprojektowana przez Antoniego Gaudiego (1852-1926), jest jedną z najsłynniejszych świątyń katolickich na świecie, budowaną od 1882 roku. Od 2005 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W 2010 roku papież Benedykt XVI przyznał jej tytuł „bazyliki mniejszej”.

Bazylika miała zostać ukończony przed 100. rocznicą śmierci Gaudiego w 2026 roku. Jednak z powodu opóźnień spowodowanych pandemią koronawirusa termin ten nie może zostać dotrzymany. Nowa data ukończenia nie została jeszcze ustalona.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

ZOBACZ TEŻ: Bezobciachowcy. Gaudi

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę