Nasze projekty

Ks. mjr Maksymilian Jezierski i jego studenci wyróżnieni nagrodą WAWA BOHATEROM

Nagrody WAWA BOHATEROM to wyróżnienia za pielęgnowanie pamięci o Powstańcach Warszawskich i wspieranie ich w codziennym życiu. Pod opieką ks. mjr. Maksymiliana Jezierskiego i podchorążych Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni” jest na stałe 10 kombatantów.

fot. da_niesmiertelni/instagram.com

Nagrody zdobyli także żołnierze 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej i wolontariusze z PKO BP. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Nagrody WAWA BOHATEROM to wyróżnienia dla społeczników, organizacji pozarządowych i innych instytucji, które pielęgnują pamięć o Powstańcach Warszawskich i wspierają ich w codziennym życiu np. robią zakupy, przeprowadzają remonty mieszkań, towarzyszą podczas wizyt u lekarza, organizują transport, czy po prostu dotrzymują towarzystwa.

Zwycięzców tegorocznej edycji wyłoniono spośród organizacji, fundacji i stowarzyszeń zgłoszonych do konkursu m.in. przez Ministerstwo Obrony Narodowej, środowiska kombatanckie i widzów TVP3 Warszawa. To kolejna edycja naszych działań, które są skoncentrowane na tym, żeby przede wszystkim nieść pamięć o heroicznym czynie, którego dokonali nasi bohaterowie – Powstańcy Warszawscy. Ale żeby też pomagać Państwu, Powstańcom Warszawskim. Zachęcamy do tego młodzież, zachęcamy żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dodał, że jest „dumny z tego, że żołnierze Wojska Polskiego dziedziczą tradycje Powstańców Warszawskich”. Szef MON wręczył statuetkę Polski Walczącej żołnierzom 18. Stołecznej Brygady OT.

Reklama

ZOBACZ: Na tę walkę nigdy nie jest za późno. CZAS WALKI – rekolekcje z Ks. mjr. Maksymilianem Jezierskim

Nagrodę podchorążym wręczył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Kiedy była 50. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego wówczas Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział pięknie, że Powstania Warszawskiego nie można oceniać tylko w kategoriach politycznych czy militarnych, tylko przede wszystkim moralnych, jako kolejną w dziejach odsłonę walki dobra ze złem. I wy, Powstańcy stanęliście po stronie dobra i za to wam dziękujemy. Stanęliście także po stronie tych wartości, które nas kształtują, a które przejmują teraz przedstawiciele młodego pokolenia, a wśród nich ksiądz major i podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych – powiedział. Dodał, że Powstańcy podejmując walkę nie myśleli o sobie, ale o kolejnych pokoleniach. To współczesne pokolenie, uczące się we Wrocławiu tego, jak być dobrymi oficerami Wojska Polskiego, chce ponieść w przyszłość te wartości, które były udziałem Waszego pokolenia. Tak, aby Polska trwała wiecznie – podkreślił.

PRZECZYTAJ: PODNIEŚ SIĘ! Rozważania Drogi Krzyżowej z Wojskiem Polskim

Reklama

„Jesteśmy wdzięczni wam, że od was możemy przejąć pałeczkę niepodległości”

Ks. mjr Maksymilian Jezierski podziękował w imieniu podchorążych za wyróżnienie i docenienie społecznej działalności Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni”. Bardzo się cieszę, że byłem wymieniony jako drugi, za podchorążymi z duszpasterstwa, bo to jest ich nagroda za to, że stale włączają się w pomoc kombatantom i weteranom. Kochani kombatanci, to dla nas zaszczyt, że możemy przyjąć tę nagrodę, ale tak naprawdę to my jesteśmy wdzięczni wam, że od was możemy przejąć pałeczkę niepodległości – powiedział zwracając się do obecnych na sali żołnierzy Armii Krajowej.

Kapelan podkreślił, że przykład Powstańców Warszawskich inspiruje podchorążych do działania i stanowi piękny wzór do naśladowania. W tym świecie rozmytych wartości potrzebujemy autorytetów i takimi autorytetami dla nas jesteście. Okazujecie nam w praktyce, czym jest wiara w Boga, patriotyzm i miłość do drugiego człowieka – powiedział. Przedstawił podchorążych towarzyszących mu w czasie gali i podkreślił, że jest to tylko niewielka grupa z liczącego 700 osób duszpasterstwa akademickiego działającego na AWL. Dodał, że w stolicy Dolnego Śląska nadal mieszkają uczestnicy Powstania Warszawskiego i to sprawia, że ta cząstka historii, towarzyszy podchorążym AWL na co dzień i jest dla nich ważna.

Tegoroczną Galę uświetnił występ Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej oraz żołnierzy z 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ks. mjr Maksymilian Jezierski jest inicjatorem stworzenia Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni”, które działa w Akademii Wojsk Lądowych. Duszpasterstwo powstało w 2016 r. i jest wspólnotą młodych ludzi, którzy nie tylko chcą rozwijać swoje życie duchowe i budować „kręgosłup” moralny, ale także dbać o rozwój człowieczeństwa dzięki niesieniu pomocy potrzebującym, ponieważ „dobry żołnierz, to przede wszystkim dobry człowiek – podkreślił kapelan.

Bardzo ważnym elementem działalności Duszpasterstwa jest wsparcie kombatantów. Pod opieką podchorążych i kapelana jest na stałe 10 kombatantów, w tym Powstaniec Warszawski Stanisław Wołczaski ps. Kazimierz. Kapelan wraz z podchorążymi przygotowują dla kombatantów paczki na święta, odwiedzają, są w stałym kontakcie telefonicznym, robią zakupy, załatwiają sprawy życia codziennego i wykonują drobne domowe remonty.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę