Nasze projekty

Bp Zieliński będzie zarządzał diecezją do czasu wyboru następcy abp. Dzięgi

Bp Zbigniew Zieliński będzie administratorem sede vacante archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej do czasu powołania nowego biskupa.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Twitter

Mianowany przez Franciszka administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bp Zbigniew Zieliński zaprezentował 26 lutego w Kurii Metropolitalnej papieską nominację, co zgodnie z prawem nastąpiło wobec Kolegium Konsultorów w obecności Kanclerza Kurii. Tym samym zostało oficjalnie ogłoszone objęcie urzędu administratora apostolskiego – poinformowała kuria metropolitalna szczecińsko-kamieńska.

Bp Zieliński będzie zarządzał diecezją do czasu wyboru nowego biskupa diecezjalnego. Dotychczasowy metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga złożył rezygnację w następstwie dochodzenia dotyczącego zaniedbań, o których mówi motu proprio „Vos estis lux mundi”.

Po stwierdzeniu autentyczności dokumentów przez kanclerza Kurii, został publicznie odczytany wobec Kolegium Konsultorów i pracowników Kurii Metropolitalnej dokument nominacyjny wystawiony przez Dykasterię ds. Biskupów.

Reklama

„Biskup administrator apostolski Zbigniew Zieliński oświadczył, że obejmuje urząd administratora apostolskiego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, zgodnie z wolą Ojca Świętego Franciszka oraz wymogami prawa kanonicznego i podpisał stosowny protokół” – poinformowała szczecińska kuria.

Administrator apostolski sede vacante (wakat stolicy biskupiej) mianowany jest przez Stolicę Apostolską, a jego urząd jest z natury tymczasowy. Biskup Zbigniew Zieliński nadal jest biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. „W naszej Archidiecezji sprawuje władzę z mandatu papieża i zapewnia zwyczajne zarządzanie diecezją do czasu wyłonienia nowego biskupa diecezjalnego” – informuje szczecińska kuria metropolitalna.

Oburzenie po liście abp. Dzięgi

O przyjęciu przez papieża Franciszka rezygnacji abp. Andrzeja Dzięgi z posługi arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego poinformowała w sobotę Nuncjatura Apostolska w Polsce, nie podając jednak żadnego powodu takiej decyzji. 

Reklama

SPRAWDŹ: Wakat w Szczecinie. Papież przyjął prośbę o rezygnację abp Dzięgi

Dziennikarze specjalizujący się w tematyce kościelnej jednoznacznie wskazali, że powodem zmiany pasterza archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej są zaniedbania w wyjaśnianiu spraw pedofilii. Natomiast sam abp Dzięga w liście do księży, który wyciekł do mediów, jako powód wskazał problemy ze zdrowiem, co wywołało oburzenie i falę komentarzy.

Do sprawy odnieśli się w swoich mediach społecznościowych niektórzy z polskich biskupów. Jako pierwszy głos zabrał bp Artur Ważny, który skomentował to w krótkim wpisie: “Brak mi słów… Pomieszane ze sobą gniew, złość, wstyd… Brak zgody. Modlę się… Jeszcze raz prezentuję „talerz skrzywdzonych”. Tym razem publicznie. Solidaryzuję się z osobami skrzywdzonymi w Kościele. Znów niewidzianymi, dokrzywdzonymi… Modlę się za Was. I…przepraszam +” – napisał.

Reklama

PRZECZYTAJ: Trzech biskupów zabiera głos. Chodzi o sobotni komunikat nuncjatury

W poniedziałek Nuncjatura Apostolska zareagowała na pojawiające się doniesienia związane z sobotnim komunikatem o rezygnacji abp. Andrzeja Dzięgi z urzędu arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego.

„Nuncjatura Apostolska precyzuje, że decyzje związane z odejściem abp. Andrzeja Dzięgi z urzędu arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego zostały podjęte w następstwie dochodzenia prowadzonego z ramienia Stolicy Apostolskiej w sprawie zarządzania diecezją, a w szczególności zaniedbań, o których mowa w dokumencie papieskim Vos estis lux mundi” – można przeczytać w komunikacie.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę