Nasze projekty

Wakat w Szczecinie. Papież przyjął prośbę o rezygnację abp Dzięgi

Arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński w grudniu ukończył 71 lat. Nuncjatura nie podaje powodów jego rezygnacji. Powodem mogą być zaniedbania w wyjaśnianiu spraw pedofilii

„Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi z posługi arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego” – poinformowała dzisiaj w południe w lakonicznym komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Administratorem apostolskim sede vacante, czyli do czasu nominacji nowego arcybiskupa szczecińsko-kamieńskiego, został mianowany biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński.

Zgodnie z prawem kanonicznym, każdy biskup najpóźniej w dniu ukończenia 75 lat powinien złożyć na ręce papieża prośbę o rezygnację. Papież nie musi jej przyjąć. Abp Andrzej Dzięga w grudniu ukończył dopiero 71 lat, przyczyną złożenia prośby o rezygnację nie jest zatem wiek emerytalny. Nuncjatura nie podaje w komunikacie powodów przyjęcia rezygnacji.

Reklama

Dziennikarze specjalizujący się w tematyce kościelnej jednoznacznie wskazują, że powodem zmiany pasterza archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej są zaniedbania w wyjaśnianiu spraw pedofilii. Tomasz Krzyżak na łamach „Rzeczpospolitej” wskazał na nieoficjalne informacje, według których rezygnacja hierarchy jest pokłosiem oskarżeń dotyczących wyjaśniania przez niego spraw wykorzystywania osób małoletnich przez podlegających mu duchownych. Chodzi między innymi o sprawę zmarłego już ks. Andrzeja Dymera, oskarżonego już w latach 90. o wykorzystywanie małoletnich w prowadzonych przez siebie placówkach, który pomimo poważnych oskarżeń pełnił funkcje kapłańskie.

Dwa wakaty

Dzisiejsza decyzja papieża Franciszka oznacza, że już dwie diecezje w Polsce wakują, a tymczasowe rządy sprawują tam administratorzy. W październiku 2023 papież przyjął rezygnację biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka, do dziś nie wyznaczając jego następcy. Zmniejszyła się zatem liczba elektorów, którzy za trzy tygodnie będą wybierać nowego przewodniczącego Episkopatu Polski.

Liczba zmian na stolicach polskich diecezji jest jednak w tym roku o wiele większa. Oprócz Sosnowca i Szczecina, zmienią się arcybiskupi w Warszawie (kard. Kazimierz Nycz tuż przed świętami poinformował o złożonej na ręce papieża rezygnacji), w Krakowie i Poznaniu (arcybiskupi Gądecki i Jędraszewski kończą 75 lat), a także w Elblągu.

Reklama

ps

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę