Nasze projekty

Abp Mokrzycki wzywa do pomagania ofiarom wojny na Ukrainie

Do towarzyszenia okaleczonym psychicznie i fizycznie osobom powracającym z wojny w Donbasie wezwał rodaków metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki w liście pasterskim z okazji przypadających 11 lutego obchodów Dnia Chorego. „Nie wolno przed nimi uciekać ani pozostawiać ich osamotnionymi. Nie wolno nie widzieć ich cierpienia i powiedzieć, że nas to nie dotyczy” – napisał hierarcha

Na wstępie listu jego autor przypomniał, że już po raz 23. cały Kościół, zachęcony przez św. Jana Pawła II, obchodzi Światowy Dzień Chorego. „Jest to szczególne spojrzenie ludzi zdrowych w stronę chorych i chorych w stronę zdrowych. Można by powiedzieć, że w tym dniu przypominamy sobie, że mamy siebie widzieć, i to nie tylko 11 lutego, ale zawsze” – zaapelował arcybiskup. Zaznaczył, że „to ciągłe spoglądanie na siebie ma być realizacją miłości bliźniego, której nauczył nas sam Jezus, gdy stał się darem od Ojca i przyszedł, aby dźwigać nasze choroby i leczyć nasze słabości”. „Jeśli więc Syn Boży tak czynił, to i każda wierząca osoba powinna czynić podobnie” – podkreślił lwowski metropolita.

Zwrócił następnie uwagę na cztery drogi z Orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Dzień Chorego. Pierwszą z nich są słowa: „Mądrością serca jest służba bliźniemu”, a kolejne to zawołania: „Mądrość serca to trwanie przy bliźnim”, uświadomienie sobie, iż „Mądrość serca to wyjście poza siebie ku bliźniemu” i wreszcie „Mądrość serca oznacza bycie solidarnym z bliźnim bez osądzania go”.

„Wskazania te odnoszą się do naszej postawy – ludzi zdrowych, którzy dla miłości bliźniego gotowi są poświęcić swój czas, aby towarzyszyć cierpieniu, podobnie jak czynili to idący obok Chrystusa Drogą Krzyżową Jego Matka, niewiasty, Szymon z Cyreny, Weronika i Apostoł Jan. W ich postawie widzimy różnorodność ofiarowanego dobra, ale jeden cel, jakim jest ulga w cierpieniu Synowi Bożemu” – głosi list pasterski. Podkreśla, że tak samo ma wyglądać nasza postawa wobec napotykanego cierpienia, którego na Ukrainie jest coraz więcej. „Te cztery drogi papieża stanowią dla nas wielkie wyzwanie i sprawdzian naszej miłości” – zauważył pasterz archidiecezji lwowskiej.

Reklama

Wezwał z kolei do modlitw o pełnię życia wiecznego dla dzieci, którym nie pozwolono się urodzić, za osoby starsze oraz za umierających grzeszników, aby pojednali się z Bogiem i mogli otrzymać łaskę życia wiecznego oraz za pokój i ustrzeżenie nas od wojny. Abp Mokrzycki podziękował też każdej chorej osobie za dar modlitwy i ofiarowanie cierpienia w intencji Kościoła, Ojczyzny i zakończenia działań wojennych w kraju.

Na zakończenie zaprosił wszystkich do udziału w archidiecezjalnym Dniu Chorego, który w tym roku odbędzie się 11 lutego w kościele parafialnym w Samborze.


kcz (KAI Lwów) / Lwów

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę