Nasze projekty

78. rocznica Powstania Warszawskiego. Plan wydarzeń w Warszawie

W poniedziałek, 1 sierpnia, przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinie „W” we wszystkich kościołach stolicy zabiją dzwony oraz odezwą się syreny alarmowe.

fot. Wikipedia

Przez cały dzień, podczas Mszy świętych odprawianych 1 sierpnia wierni modlą się w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim. Oddają im hołd i składają kwiaty w różnych miejscach pamięci na terenie Warszawy. W stolicy jak zwykle zaplanowano bogaty program obchodów, w którym nie zabraknie akcentów religijnych.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze punkty programu:

1 sierpnia (poniedziałek)

Reklama

godz. 17.00 – Uroczystości przy pomniku „Gloria Victis” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W godzinie „W” we wszystkich kościołach stolicy zabiją dzwony.

godz. 18.30 – Modlitwa przed pomnikiem „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, w której weźmie udział m.in. bp Romuald Kamiński

godz. 20.00 – Msza św. polowa na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza;

Reklama

2 sierpnia (wtorek)

godz. 16.30 – Złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej jezuitów i świeckich, którzy zginęli w domu zakonnym jezuitów w drugim dniu Powstania. Uroczystość odbędzie się przed wejściem do Kolegium Jezuitów, a o godz. 17.00 rozpocznie się Msza święta w ich intencji;

godz. 18.00 – Msza św. za poległych Powstańców w sanktuarium przy ul. Żytniej. Właśnie z tego kościoła na Żytniej w 1944 roku Batalion „Parasol” po Mszy świętej wyruszył do walk powstańczych na Woli. Eucharystii w rocznicę tego wydarzenia będzie przewodniczyć i homilię wygłosi ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Reklama

Z kolei benedyktynki sakramentki zapraszają do odwiedzenia wystawy „Sakramentki i Redemptoryści w Powstaniu Warszawskim”. Prezentuje ona tragiczne losy 34 mniszek z klasztoru i 30 zakonników z ul. Karolkowej na warszawskiej Woli, zamordowanych przez Niemców w sierpniu 1944 roku. Wystawę można oglądać przed klasztorem sakramentek na Nowym Mieście do 6 września.

mg, archwwa.pl/ Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę