Nasze projekty
Paulina Malczyk

U progu Wielkiego Tygodnia

Jak to mówią – nigdy nie jest za późno. Tuż u progu Wielkiego Tygodnia warto dać sobie szansę na dobre przeżycie tego najważniejszego okresu w ciągu roku.

Reklama

Mnie samej ostatnie prawie czterdzieści dni gdzieś uciekło, często bezrefleksyjnie w pędzie życia albo lenistwa. Rozpoczynający się Wielki Tydzień to czas, w którym mamy ostatnią szansę do odzyskania czasu przemiany i pełnego przeżycia Świąt Wielkiej Nocy.

Jak uspokoić zbliżającą się przedświąteczną bieganinę i przenieść punkt ciężkości na najważniejszy temat jakim jest Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa?

Znajdź chwilę ciszy

Reklama
Reklama

Kiedyś zobaczyłam jak w niedzielę rano moi znajomi siadali i czytali swoim dzieciom fragmenty Pisma Świętego z liturgii Mszy świętej, a później omawiali z nimi tą treść. Jest to bardzo inspirujący przykład wprowadzenia w tajemnicę czytań mszalnych najbliższego tygodnia. Usiądźmy w ciszy i choć raz przeczytajmy te ewangelie. Nie będzie dla nas zaskoczeniem, a na pewno każdorazowo odkryje przed nami coś, czego dotychczas nie dostrzegliśmy.

Wejdź w prawdziwy klimat świąt

Co roku obiecuję też sobie przeczytać w Wielkim Tygodniu “Pasję według objawień bł. Katarzyny Emmerich”, na podstawie której Mel Gibson nakręcił swój film o takim samym tytule. Jeden z wieczorów Wielkiego Tygodnia jest dobrym czasem, żeby nadrobić tą kinową zaległość, a lekturę uskutecznić przez kolejne dni. Książka w wielu miejscach może być trudno dostępna, choć dziś widziałam ją na półce w… urzędzie pocztowym.

Reklama
Reklama

To, co możesz zrobić jutro, zrób dzisiaj

Poniedziałek po Niedzieli Palmowej jest też dobrym momentem, żeby zaplanować logistycznie cały nadchodzący tydzień. Z dziećmi czy samemu tak samo trudne może wydawać się wygospodarowanie czasu na codzienną obecność na Eucharystii w Wielkim Tygodniu czy choćby podczas samego Triduum Paschalnego. Warto też wcześniej niż na piątkowe popołudnie zaplanować przedświąteczną spowiedź. Oszczędzimy sobie i innym nerwów, chociaż stanie w kolejce do konfesjonału też może być owocnym duchowo czasem. A skoro o kolejkach mowa, to sporządźmy też wcześniej listę potraw i ciast, które ugotujemy i upieczemy na świąteczny stół. Stopniowe zakupy i porządki przez kolejne dni najlepiej zakończyć w środę, a później zrobić już tylko to, co wymaga bezpośredniego przygotowania. Brudne okna i firanki nie uciekną, gwarantuję!

Bądź nad-obowiązkowy

Reklama

Choć uczestnictwo w Triduum Paschalnym nie jest nakazane, to z całego serca zachęcam do bycia przez te trzy dni w kościele. W internecie dostępnych jest dużo konferencji wprowadzających do każdej z liturgii. Kto pierwszy raz pozna jej znaczenie i symbolikę, już nigdy nie zrezygnuje z pełnych obchodów Świąt.

Pomyśl o innych

W tym miejscu i przy okazji warto też przypomnieć o modlitwie za kapłanów w Wielki Czwartek – dzień ustanowienia sakramentu kapłaństwa. Przyjąć w ich intencji Komunię, ofiarować post. Modlitwy nigdy za wiele; szczególnie w tym trudnym dla kapłaństwa czasie.

Last but… not least

Wielkopostne zasoby Spotify czy YouTube same podpowiedzą kolejne pozycje, które nastroją do refleksji i wyciszenia. Pośród liturgicznych hitów można tam też znaleźć niszowe muzyczne perełki. Stare nagrania scholi dominikańskiej, nowe aranżacje pieśni tradycyjnych i wersje instrumentalne znanych utworów polecają się jako tło wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Możesz skorzystać też ze specjalnej playlisty, którą przygotowaliśmy na ten wyjątkowy czas w roku.

Mnie samej wydaje się tego wszystkiego trochę dużo i robi się tłoczno w głowie na samą myśl. Nie zmienia to jednak faktu, że tak bardzo (!) chcę zawalczyć o ten czas i w pełni włączyć się w przeżywanie go z Kościołem. Wiem, że ten wysiłek pośród przyziemnych spraw ma sens. A Ty?

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite