Nasze projekty

Wylosuj misjonarza i podaruj mu swoją modlitwę w Wielkim Poście

To już jedenasta edycja akcji „Misjonarz na Post”. Jej celem jest modlitewne wspieranie konkretnego misjonarza. Do akcji można dołączyć w każdej chwili. Jak to zrobić?

Materiał prasowe/fot. arch. Rachela Kaczmarek OP

Akcja „Misjonarz na Post” oficjalnie rozpoczęła się w Środę Popielcową – pierwszy dzień Wielkiego Postu. W ramach inauguracji swojego misjonarza wylosował bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji EP ds. Misji. Biskup kielecki będzie wspierał modlitewnie w czasie Wielkiego Postu albertynkę pracującą w Argentynie – s. Danutę Krzystoń.

Na mocy chrztu świętego wszyscy jesteśmy misjonarzami. Właśnie dlatego dobrze jest włączać się w misyjny wysiłek Kościoła i wspierać go modlitewnie. Inicjatywa „Misjonarz na Post” do tego właśnie zachęca i bardzo w tym pomaga, ubogacając tym samym Kościół – podkreśla bp Jan Piotrowski.

ZOBACZ: 40 kościołów na Wielki Post. Podążaj szlakiem zbawienia

Reklama

Jak wziąć udział w akcji?

Kraje misyjne to często ubogie rejony naszej planety. Ludziom brakuje tam wszystkiego. Kościół wychodzi naprzeciw ich potrzebom. Kościół wiarygodny to taki, który dobrze rozpoznaje potrzeby ludzi. Zarówno te duszpasterskie, jak i te zwykłe – codzienne. Taki właśnie jest Kościół na misjach. Misjonarze przez to, że są blisko ludzi, uczestniczą w ich kulturze zyskują zaufanie tych, wśród których pracują. Głoszą Ewangelię bezpośrednio i przekonująco – mówi Michał Jóźwiak, koordynator akcji „Misjonarz na Post”.

Inicjatywa ma na celu duchowe wspieranie polskich misjonarzy. Aby wziąć w niej udział – wystarczy wejść na stronę misjonarznapost.pl i wypełnić krótki formularz. Każdy indywidualnie wybiera formę duchowego wspierania wylosowanego misjonarza lub misjonarki.

Zależy nam na tym, żeby polscy misjonarze wiedzieli, że mają solidne duchowe zaplecze, że jest wielu ludzi, którzy o nich pamiętają w modlitwie. Licznik na naszej stronie pokazuje, że przez cały Wielki Post uczestników akcji ciągle przybywa. Ten osobisty aspekt akcji, czyli wylosowanie konkretnego misjonarza – z imienia i nazwiska, jest wyjątkowo ważny, bo przybliża nas do konkretnego człowieka, który ewangelizuje tysiące kilometrów stąd – podkreśla o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl, pomysłodawca akcji.

Reklama

ZOBACZ: Znani aktorzy pokazali krzyże z popiołu na czołach. „Szerzcie miłość!”

Na świecie pracuje obecnie 1673 polskich misjonarzy

To już jedenasta edycja tej inicjatywy. Co roku dołącza do niej kilkanaście tysięcy osób, a dodatkowe stałe wsparcie dla misjonarzy deklaruje ponad 43 tysięcy Przyjaciół Misji Oblackich. Na profilach akcji w mediach społecznościowych można znaleźć treści dotyczące codzienności polskich misjonarzy – filmy, zdjęcia, infografiki. Wszystko po to, aby przybliżyć uczestnikom temat misji.

Akcji co roku honorowego patronatu udzielają: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP i metropolita poznański, oraz bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Reklama

Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji na świecie pracuje obecnie 1673 polskich misjonarzy. Obok ewangelizacji zajmują się też poprawą jakości życia ludzi, wśród których pracują. Budują studnie, ośrodki zdrowia czy placówki edukacyjne. Pokazują w ten sposób, że Jezus przez ręce wielu ludzi troszczy się o nich.

Misyjne.pl, KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę