Nasze projekty

40 kościołów na Wielki Post. Podążaj szlakiem zbawienia

Codziennie inny kościół w Warszawie będzie "stacją" jednego dnia Wielkiego Postu. To świątynie o szczególnej historii i wyjątkowym znaczeniu dla miasta.

fot. Centrum Opatrzności Bożej/Wojciech Łączyński/Archidiecezja Warszawska/Wikipedia

Już po raz dziesiąty warszawiacy będą pielgrzymować do kościołów stacyjnych. Pierwszą „stacją” na trasie wielkopostnego pielgrzymowania będzie Świątynia Opatrzności Bożej, gdzie w Środę Popielcową, 14 lutego, o godz. 20:00 Mszy Świętej będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Kościoły stacyjne to wspólne dzieło obu warszawskich diecezji. 40 kościołów na terenie Warszawy będzie w Wielkim Poście miejscem pielgrzymek indywidualnych lub małych grup. Wyznaczony na dany dzień wielkopostny kościół stacyjny będzie otwarty przez cały dzień.

ZOBACZ TEŻ: Czy w Środę Popielcową jest obowiązek uczestniczenia w mszy świętej?

Reklama

Centralnym wydarzeniem każdego dnia modlitwy stacyjnej będzie Msza święta sprawowana o godz. 20.00 w parafiach archidiecezji warszawskiej oraz o godz. 18:00 – w diecezji warszawsko-praskiej. Ponadto, w kościele stacyjnym będzie można się wyspowiadać, wziąć udział w adoracji oraz nabożeństwach wielkopostnych, aby przygotować się do obchodów tej największej tajemnicy chrześcijaństwa, jaką jest misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego.

Modlitwa w wielkopostnych kościołach stacyjnych potrwa do Niedzieli Palmowej Męki Pańskiej 24 marca. Ostatnim jej etapem będzie kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Gdzie, kiedy i jak?

W obu diecezjach wybrano czterdzieści świątyń, tyle ile jest dni Wielkiego Postu: 25 kościołów z archidiecezji warszawskiej i 15 z diecezji warszawsko-praskiej. Wybrano kościoły o szczególnej historii i wyjątkowym znaczeniu dla miasta. Każdy kościół jest „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, co roku tego samego. Każdego dnia w wyznaczonym kościele stacyjnym realizowany będzie ramowy program, który przedstawia się następująco:

Reklama
  • kościół stacyjny będzie otwarty od godz. 6:00 do godz. 21:00.
  • przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi
  • do godz. 15:00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu
  • o godz. 12:00 odbędzie się modlitwa Anioł Pański i różaniec, o 15:00 Koronka do Miłosierdzia lub Droga Krzyżowa, o 19:00 Gorzkie Żale
  • Msze Święte będą celebrowane według porządku w danej parafii

Czasami parafie modyfikują ten program, dostosowując go do swoich realiów, dlatego warto wcześniej sprawdzić plan dnia w danym kościele stacyjnym np. w internecie. Godziny niektórych nabożeństw mogą być też inne np. w niedziele.

Tradycja kościołów stacyjnych wywodzi się z Rzymu, gdzie w Wielkim Poście wierni spotykali się, i nadal spotykają, każdego dnia na liturgii w innym kościele. W stolicy idea wielkopostnych kościołów stacyjnych, gdzie każdy kościół jest „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, przyjęła się w 2015 roku.

archwwa.pl, kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę