Nasze projekty
fot. Thays Orrico/Unsplash

Czy w Środę Popielcową jest obowiązek uczestniczenia w mszy świętej?

Środa Popielcowa to szczególna liturgia w czasie całego roku, która rozpoczyna Wielki Post. W kościołach celebrowane są msze z obrzędem posypania głów popiołem, a katolików obowiązuje post ścisły. Wyjaśniamy, czy tego dnia należy uczestniczyć w mszy świętej.

Reklama

Katolicy są zobowiązani do uczestniczenia w mszy świętej w święta nakazane, inaczej popełniają grzech ciężki. Tak pisze o tym Katechizm Kościoła Katolickiego: „wierni zobowiązani są do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki” (art. 2181).

Święta nakazane to wszystkie niedziele w roku oraz kilka dodatkowych uroczystości: uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia), uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia), uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia).

Czy w Środę Popielcową trzeba iść na mszę?

Co roku wiele osób gromadzi się w kościołach w Środę Popielcową, aby rozpocząć Wielki Post mszą świętą z obrzędem posypania głów popiołem. To szczególna liturgia, podczas której celebrans błogosławi popiół, a następnie posypuje nim głowy wszystkich uczestniczących w Eucharystii. Gest ten przypomina o pokucie i nawróceniu, ale symbolizuje również odrodzenie.

Reklama

W tym roku Środa Popielcowa wypada 14 lutego. I mimo że dzień ten rozpoczyna Wielki Post, to nie należy do świąt nakazanych, co oznacza, że katolicy nie są zobowiązani do uczestniczenia tego dnia w mszy świętej i nie popełniają grzechu ciężkiego, jeśli nie przyjdą na Eucharystię.

Obowiązuje post ścisły

Warto jednak przypomnieć, że tego dnia katolików obowiązuje, od 14 roku życia, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (jak we wszystkie piątki całego roku) oraz post ścisły (osoby między 18 a 60 rokiem życia), który dopuszcza spożycie trzech bezmięsnych posiłków tego dnia, w tym jednego do syta.

kh/Stacja7

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę