Nasze projekty
Dorota Paciorek

Boskie szaleństwo. Top 10 najdziwniejszych rekolekcji na świecie.

Co łączy Jezusa ze skateboardingiem, deskorolką i...

Reklama

Ćwiczenia duchowe przeszły od Średniowiecza poważną ewolucję. Dziś rekolekcjoniści zapraszają nas na deskorolkę do Izraela, snowboard w Californii czy ewangelizacyjny auto-stop po Europie. Śmiałkowie testują życie w całkowitym ubóstwie, modlitwę przez facebook i 40-dniowy post o chlebie i wodzie. Oto 6 najdziwniejszych pomysłów na rekolekcje – po jednym na każdy tydzień Wielkiego Postu.

Miejsce 10: NA JĘZYKACH

 

Reklama

Można iść na cały świat i głosić Ewangelię, ale żeby być zrozumiałym dla tubylców, warto operować tym samym systemem leksykalnym, co oni. Wariantów nauki języków jest kilka. Po pierwsze, kursy – szczególnie takie, które już od wczesnej młodości wraz z wkuwaniem słówek kładą nacisk na przyswajanie wartości chrześcijańskich – dzięki czemu podczas jednych ferii dziecko zalicza i rekolekcje i semestr. Po drugie, opcja dla profesjonalistów, czyli specjalistyczne kursy językowe dla sióstr zakonnych, zakonników i osób świeckich zaangażowanych w pracę misyjną, którym przyświeca idea: „Your English, His glory”.

 

I ostatnia wersja – dla niecierpliwych – glosolalia, czyli dar mówienia językami, który możemy odkryć i rozwijać np. podczas rekolekcji charyzmatycznych. Nie zapewni nam on wprawdzie dobrej komunikacji w londyńskim metrze, ale pozwoli na sprawne wysławianie Pana po chińsku, hebrajsku, a bywa, że i  w dialekcie zupełnie niezrozumiałych dla śmiertelników.  Dlatego jak zachęca święty Paweł, warto oprócz daru języków modlić się też o umiejętność ich tłumaczenia.

Reklama

Miejsce 9: REKOLEKCJE NA TRANSATLANTYKU

Rekolekcje pod żaglami sięgają swą historią pierwszych apostołów, kiedy do łodzi bogu ducha winnych rybaków z Galilei wsiadł spychany przez tłum w stronę jeziora wędrowny nauczyciel – Jezus z Nazaretu. Od tej pory symboliczna rybka ICHTYS wypełnia proroctwo dane głowie Kościoła: „ludzi będziesz łowić”. Gdzie?  Na łajbie albo na kajaku, po polskich rzekach i strumieniach, śladami błogosławionego Jana Pawła II. Tudzież z rozmachem, na gigantycznym jachcie – podczas jednego z niezapomnianych rejsów organizowanych przez Inspiration Cruises. Prócz luksusowych kabin i wszelkich rozkoszy ziemskich kojarzonych choćby ze Statku Miłości, w programie duchowego rejsu przewidziano liczne spotkania i prelekcje znanych chrześcijan, a także koncerty i modlitwy uwielbienia na pełnym morzu… a nawet oceanie. Wśród gości specjalnych – gwiazdy pokroju Michael W. Smitha, autora takich przebojów jak „Awsome God” czy „Let it rain”. To się nazywa być na fali!

Reklama


Boskie szaleństwo. Top 10 najdziwniejszych rekolekcji na świecie.
Fot. Jules Morgan from Montreal

Miejsce 8: KUCHENNE REWOLUCJE

 

Jak oczyścić duszę i ciało ze zbędnych obciążeń? Opracowany przez średniowieczną wizjonerkę, mniszkę benedyktyńską i autorkę ksiąg medycznych, świętą Hildegardę  z Bingen system zdrowego żywienia wydaje się optymalnym rozwiązaniem. Dietę opartą na orkiszu, warzywach i owocach, bez mleka, tłuszczów i białka zwierzęcego poleca współczesna medycyna, ale też sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie. Organizowane tam przez Fundację Samarytanie apetyczne rekolekcje „Medytuję i gotuję” połączono z tygodniowymi warsztatami kulinarnymi według średniowiecznej kuchni świętej Hildegardy. Prócz degustacji i duchowej opieki kapłana przewidziano ćwiczenia ruchowe, konsultacje medyczne oraz "pogadanki o zdrowym i roztropnym stylu życia". Brzmi pysznie!

Miejsce 7: BIAŁE SZALEŃSTWO

 

Idea jest prosta: miłość do Jezusa i miłość do snowboardu – połączmy to razem, a otrzymamy całkiem nowy wymiar szkółki niedzielnej! 45 snowboardzistów, 3 miesiące w Colorado Rockies, zero używek. Nie chodzi jednak wyłącznie o to, żeby po deskach zamiast w schronisku na grzańcu, lądować w kaplicy na nabożeństwie. Musimy odwrócić perspektywę – by nie tyle jeździć z Jezusem, co dla Jezusa. To wyzwalające doświadczenie stało się także udziałem złotej medalistki z Salt Lake City, Kelly Clark. „Dzięki bliskiej relacji z Panem, odnalazłam o wiele więcej wolności w snowboardzie dla siebie samej” – wyjaśnia. – „Jestem w Nim zakochana po uszy, a za każdym razem, kiedy sobie uświadamiam chce mi się śmiać"!

Miejsce 6: REKOLEKCJE "PIĘKNE STOPY"

Boskie szaleństwo. Top 10 najdziwniejszych rekolekcji na świecie.

Rekolekcje autostopowe "Piękne stopy" to propozycja dla tych, którzy w nietypowy sposób chcą pogłębić swoją relację z Bogiem, zgodnie ze słowem skierowanym do pierwszego biblijnego autostopowicza, świętego Filipa: „Podejdź i przyłącz się do tego wozu…"


Czas spędzony w drodze stanowi świetną okazję do doświadczenia Bożej opieki, otwarcia się na codzienne prowadzenie Ducha Świętego i zauważenia Jezusa w drugim człowieku. Na pierwsze takie rekolekcje wyruszyło prawie 60 Bożych wariatów. Dotarli na wszystkie krańce Polski i Europy: do Włoch, Bośni, Anglii… Niektórzy nie wydając ani grosza!


Rekolekcje prowadzi o. Krzysztof Pałys OP, autor książki „Ludzie 8 dnia. Autostopem do Matki Teresy” oraz autor portalu Stacja7.pl :)

Miejsce 5: GANGSTA’S PARADISE

 

Świadectwo przemiany zatwardziałych grzeszników jest zawsze wstrząsające dla wspólnoty wiernych. Zwłaszcza, jeśli o swojej drodze do Chrystusa opowiada osadzony za kratkami na 24 lata bandyta i narkotykowy dealer, członek mafii skazany za wyłudzanie haraczy, rozboje i handel żywym towarem. Swoje radykalne nawrócenie Piotr Stępniak przeżył jeszcze w więzieniu. Uwolniony i uzdrowiony, w każdym zakładzie karnym, do którego został skierowany, zakładał kolejne grupy modlitewne i nie przestawał ewangelizować, mimo, że pozostali skazani przeklinali go, wyzywali czy rzucali w niego słoikami. Jak wyznaje, nawet w tej wylęgarni diabła, czuł radość w sercu i absolutną wolność. Dziś głosi rekolekcje w zakładach karnych i ośrodkach poprawczych, a także wśród dzieci i młodzieży podczas rekolekcji szkolnych.

 

http://www.youtube.com/watch?v=NBMA-PzKKC4

 

Z podobnym doświadczeniem przemocy, uzależnień i przeszłości kryminalnej dzieli się z młodymi raper Mirek „Kola” Kolczyk. Ale prócz wstrząsających, osobistych przeżyć, muzyk serwuje swoim słuchaczom spontaniczne koncerty, w których rapuje o tym, co najtrudniejsze i najważniejsze. Bo jest tylko jedno ale: AL-LE-LU-JA!

Miejsce 4: KRÓL PRAGNIE TWEGO PIĘKNA

Boskie szaleństwo. Top 10 najdziwniejszych rekolekcji na świecie.

Wychwalane w Pieśni nad Pieśniami zmysłowe ciało i krasa Oblubienicy mogą być rozumiane bardzo dosłownie. Uczestniczka programu „American Next TOP Model”, absolwentka psychologii i teologii w jednej osobie, Leah Darrow, prowadzi specjalne rekolekcje właśnie dla ludzi mody. Spotkania z amerykańską modelka są szczególnie popularne wśród kandydatek do zawodu. Prócz sekretów zza kulis pokazów i sesji mody, Leah Darrow zdradza tajemnice swej duszy i wspiera idee ruchu Pure Fashion, który przeciwstawia się wykorzystywaniu modelek i epatowaniu seksualnością w biznesie urodowym.

Miejsce 3: Z JEZUSEM NA DESKOROLCE

 

Co łączy katolicyzm i skateboarding? Ekskluzywność, wolność i odrobina ryzyka.

 

Brat Gabriel ze zgromadzenia Franciszkanów Niepokalanej w Sydney jeździ na desce od urodzenia – od kilku lat w habicie. Wszystkie kombinacje w powietrzu wykonuje na chwałę Niepokalanej, a zszokowanym obserwatorom w skate-parku rozdaje cudowne medaliki. „Chrystus słynął z niestandardowego sposobu ewangelizacji, gdyby żył dzisiaj, z pewnością jeździłby na desce” – tłumaczy.

Podobnie uważają bohaterowie filmu „Jesus Freaks” (tłum. „Świry Jezusa”). Na wąskich i stromych uliczkach starego miasta w Jerozolimie urządzili sobie prawdziwy tor przeszkód. To bardzo intensywne rekolekcje i najszybsza lekcja pokory, zaufania i zawierzenia na świecie, a efekt: gwarantowany natychmiast! Jeśli porównamy jazdę na desce do modlitwy, w okamgnieniu odczuwamy (i to nieraz dość boleśnie), że każda chwila zawahania kończy się automatycznie upadkiem i że tylko dzięki bezgranicznej wierze, możemy wnieść się naprawdę wysoko ku niebu.
 

Miejsce 2: ŻEBRZĄC MIŁOSIERDZIA


Wśród wyrzutków społeczeństwa, bezdomnych i prostytutek, swoje życie na serio z Bogiem zaczynali najwięksi święci: Franciszek, Dominik, brat Albert Chmielowski – śladem Tego, który „ogołocił samego siebie”. Dlatego kilkudniowy pobyt na ulicy porównać można do najbardziej radykalnych ćwiczeń duchowych: postu, umartwienia, nocnych czuwań. Chłód, wyczerpanie i upokorzenie bezbłędnie weryfikują pragnienia naszej duszy. Na taki radykalizm zapraszają nas m.in. studenci z duszpasterstwa przy kościele Wszystkich Świętych w Waynesville, N.C. Dopuszczalny ekwipunek uczestnika rekolekcji obejmuje koc, pudełko kartonowe i folię przeciwdeszczową. Weekend pod gołym niebem uczy pokory i otwiera oczy na potrzebę bliźnich intensywniej, niż najbardziej płomienne kazanie z ambony.


Natomiast w Kenii bracia z ekumenicznej wspólnoty Taize zapraszają „Pielgrzymów zaufania przez ziemię” na rekolekcje w slumsach, które jeśli przyniosą zamierzony efekt, z powodzeniem można kontynuować w ramach dłuższego wolontariatu w Mji wa Furaha.

Boskie szaleństwo. Top 10 najdziwniejszych rekolekcji na świecie.

NAJDZIWNIEJSZE REKOLEKCJE NA ŚWIECIE: TRENING Z ANTYTERRORYSTAMI

Boskie szaleństwo. Top 10 najdziwniejszych rekolekcji na świecie.

Słowo Boże powinno nas 1) od środka 2) po kawałku 3) skutecznie… rozbrajać, czyli – pacyfikować wszelkie nasze oddolne inicjatywy, usprawniać proces komunikacji z Górą i efektywnie demilitaryzować złego. Zupełnie jak wyszkolona brygada antyterrorystyczna, przykładem grupy szczecińskich funkcjonariuszy policji, wśród których nie brakuje mistrzów Polski. Na prośbę księdza arcybiskupa metropolity Andrzeja Dzięga przeprowadzili oni dla młodzieży niezwykłe rekolekcje, w ramach których zatrzymywali furgonetkę z bandytami, atakowali uzbrojonych napastników i fachowo rozbrajali przeciwnika, a także – co świetnie uzmysławia telepatyczne właściwości modlitwy – pozwolili gimnazjalistom na strzelanie z pistoletów treningowych na laser. Wszystko po to, by zgodnie z hasłem rekolekcji „Zmieniać świat i siebie”, uzmysłowić na nowo, że każdy z nas jest jednostką specjalną.

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite