Wniebowstąpienie Pańskie. Poznaj mało znane ciekawostki o tej uroczystości!
Kiedy Jezus wstąpił do nieba? Jak wyglądało Wniebowstąpienie? Gdzie się odbyło? Dlaczego obchodzimy wspomnienie tego wydarzenia?
1. Wiemy, kiedy Jezus wstąpił do nieba
Przekazy ewangeliczne są zgodne co do tego, że Jezus wstąpił do nieba 40 dni po swoim zmartwychwstaniu. Tradycja Kościoła katolickiego widzi w tym wydarzeniu nie tylko dopełnienie dzieła krzyża, ale również wyniesienie natury ludzkiej ponad wszystkie stworzenia.
2. Do Wniebowstąpienia doszło na znanej górze?
O tym, gdzie doszło do Wniebowstąpienia czytamy w opisie przekazanym przez św. Łukasza w Dziejach Apostolskich:
„Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba». Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej.” (Dz 1, 9-12).
Chrześcijanie od najdawniejszych czasów otaczali czcią i kultem miejsce na Górze Oliwnej, gdzie na kamieniu, wedle tradycji, Jezus pozostawił ślady swoich stóp, zanim wzniósł się do nieba.
Przeczytaj również
ZOBACZ>>> Wniebowstąpienie. Koniec, który jest początkiem
3. Świątynia, która została wzniesiona na miejscu Wniebowstąpienia, została zamieniona na meczet
Pod koniec IV wieku na Górze Oliwnej wzniesiono rotundę, obok której później zbudowano klasztor.
W XII wieku krzyżowcy zbudowali ośmioboczną świątynię z kopułą otwartą ku niebu i ufortyfikowany klasztor. W końcu XII wieku chrześcijańska świątynia zastała zamieniona na meczet i do dzisiaj pozostaje w rękach muzułmańskich, jednak nie jako czynny meczet, ale jako obiekt muzealny, który można zwiedzać. Nie uległ on zniszczeniu, zachowując podstawowe rysy budowli krzyżowców, zapewne z tego powodu, że muzułmanie utrzymują wiarę we Wniebowstąpienie Jezusa jako proroka, który poprzedził Mahometa. Na mocy dekretu sułtana z XIX wieku Kościół rzymskokatolicki może obchodzić uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w tym historycznym sanktuarium.
4. W tym dniu z wystroju kościołów usuwa się symboliczną figurę Chrystusa zmartwychwstałego
Dawniej w niektórych częściach Polski, dopełniano tradycji „topienia diabła”. Kukła zrobiona ze słomy i szmat była okładana kijami i rózgami, a potem ku uciesze wszystkich topiona w wodach najbliższej rzeki.
5. Od kiedy świętujemy Wniebowstąpienie?
Pierwotnie Kościół świętował Wniebowstąpienie Pana Jezusa razem z tajemnicą Zesłania Ducha Świętego. Rozdzielenie tych świąt nastąpiło około 370 roku, czego świadkiem jest św. Augustyn.
6. Pierwotnie uroczystość była świętowana w czwartek
Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego jest ustawowym dniem wolnym przypadającym w czwartek (40 dni po Zmartwychwstaniu) w Niemczech, Francji, Holandii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii, Szwajcarii, Belgii i Austrii. Od 2004 r. w Polsce zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów uroczystość obchodzona jest w VII Niedzielę Wielkanocną, która w tym roku przypada 12 maja. Zmiana podyktowana była chęcią umożliwienia udziału w uroczystościach większej liczbie wiernych. W Polsce w przeciwieństwie do wielu innych krajów ten dzień (czwartek) nie jest ustawowo wolny od pracy.
KAI, zś/Stacja7