Nasze projekty
fot. sanjaytirkey/Cathopic

Wielkanoc 2024. Kiedy wypada i jak przeżyć ten czas?

Wielkanoc 2024 w tym roku wypada pod koniec marca. Poprzedza ją Triduum Paschalne, które trwa od Mszy Wieczerzy Pańskiej aż do Wigilii Paschalnej. Jak przeżyć ten czas radości ze zmartwychwstania Chrystusa?

Reklama

Wielkanoc 2024 – kiedy wypada? To pytanie już u schyłku 2023 r. zadawali sobie uczniowie, ale także dorośli, którzy już po Świętach Bożego Narodzenia myślą o kolejnych urlopach. Jak wiemy, Wielkanoc jest świętem ruchomym, zatem co roku wypada w niedzielę, jednak w innym terminie. Zależy to bowiem od pierwszej wiosennej pełni księżyca. To właśnie w pierwszą niedzielę po niej są Święta Wielkanocne.

Wielkanoc 2024

Wielkanoc w 2024 r. wypada w niedzielę 31 marca. Oznacza to, że właściwie niedługo po Nowym Roku rozpocznie się Wielki Post. Tłusty Czwartek wypada bowiem 8 lutego, a Środa Popielcowa już w Walentynki, 14 lutego.

Nie ulega wątpliwościom, że Wielkanoc to najważniejsze święto dla wszystkich Katolików. To właśnie w tym czasie wspominamy najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia tj. męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Do tego Święta przygotowuje nas 40-dniowy Wielki Post, kiedy to pragniemy wyciszyć się, skupić na modlitwie, przebaczeniu i ciszy.

Reklama

Czytaj także >>> Wielki Post 2024. Kiedy się rozpoczyna i jak najlepiej przeżyć ten czas?

Jak dobrze przeżyć czas Wielkanocy?

Aby dobrze przeżyć czas Wielkanocy, należy przede wszystkim dobrze wykorzystać czas Wielkiego Postu. Hasłami przewodnimi tego okresu liturgicznego są: modlitwa, post i jałmużna. Warto zatem mocno wziąć sobie do serca te słowa i rozpocząć ich praktykowanie w codzienności. Drobne działania tj. pójście na drogę krzyżową, gorzkie żale, podarowanie czegoś potrzebującym, stronienie od hucznych zabaw sprawi, że zbliżające się Święta będą czasem, w którym naprawdę zbliżymy się do Chrystusa, a radość z Jego zmartwychwstania będzie jeszcze większa!

Wielkanoc poprzedza Triduum Paschalne – najważniejszy czas w roku dla wszystkich katolików. Rozpoczyna się wieczorną Mszą św. w Wielki Czwartek (msza Wieczerzy Pańskiej), a kończy zaś nieszporami Niedzieli Wielkanocnej. To właśnie wtedy, w tych trzech dniach – w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę wspominamy wszystkie zbawcze wydarzenia – ostatnie ziemskie chwile życia Chrystusa, a także wszystko to, co działo się po Jego śmierci aż do momentu zmartwychwstania. Najważniejszym momentem Triduum Paschalnego jest Wigilia Paschalna, kiedy to już oficjalnie świętujemy zmartwychwstanie Jezusa.

Reklama

Czytaj także >>> Wprowadzenie do liturgii Triduum Paschalnego: Wigilia Paschalna

Wielkanoc to czas radości, wspólnego świętowania i refleksji. Dbając o tradycje, smakowite potrawy i bliskość z najbliższymi, możesz naprawdę dobrze przeżyć te wyjątkowe święta. Nie zapominaj o najważniejszej – duchowej stronie Wielkanocy, uczestnicząc w rekolekcjach i modlitwach. Świętuj z radością i otwartym sercem, tworząc niezapomniane chwile w gronie rodziny i przyjaciół.

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę