Nasze projekty
fot. Canva/Carthopic

Ślub kościelny. Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne

Obecny kształt zawierania małżeństw w Polsce wymaga od narzeczonych przygotowania konkretnych dokumentów także w przypadku ślubu kościelnego. Jakie dokumenty potrzebne są do zawarcia małżeństwa? Sprawdź naszą checklistę.

Reklama

Ślub kościelny to bardzo ważny dzień w życiu każdej pary. To moment, w którym przed sobą, przed Bogiem i w obecności gości wyznają sobie miłość aż po grób. Jednak zanim dojdzie do tego pięknego momentu, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Jednym z elementów przygotowania jest dostarczenie odpowiednich dokumentów. Jakich?

Ślub kościelny dokumenty. Od czego zacząć?

Jeśli planujecie ślub i chcecie spokojnie podejść do związanej z nim dokumentacji, zacznijcie od znalezienia informacji o wymogach formalnych związanych ze ślubem w konkretnej diecezji. Zasady kanoniczne nie różnią się między poszczególnymi diecezjami, jednak kwestie organizacji katechez przedślubnych, nauk u doradców życia rodzinnego i dni skupienia dla narzeczonych mogą wyglądać zupełnie inaczej. 

Informacje na ten temat możecie uzyskać w kancelarii swojej parafii. Na pierwszym spotkaniu z duszpasterzem ustalcie termin i godzinę ślubu i zapytajcie o wymagane dokumenty. Warto takie spotkanie zaplanować odpowiednio wcześniej, zwłaszcza ze względu na katechezy przedmałżeńskie, które odbywają się w ustalonych wcześniej terminach. Trzeba je ukończyć przed kolejnym spotkaniem w kancelarii, na którym duszpasterz sporządzi z Wami protokół przedślubny.

Reklama

Czytaj także >>> Prezent ślubny. Co podarować parze młodej?

Co zawiera protokół przedślubny?

Protokół przedślubny to jeden z najważniejszych dokumentów, jakie przygotowuje się przed ślubem. Jest to formularz z pytaniami dotyczącymi m.in. danych osobowych, przeszkód uniemożliwiających zawarcie małżeństwa czy dobrowolności wejścia w związek małżeński. Rozmowa ta przeprowadzana jest osobno z każdym z narzeczonych. To niezbędny element przygotowania, by ślub kościelny mógł się odbyć.

To bardzo ważne spotkanie, które ostatecznie decyduje o tym, czy małżeństwo może być zawarte zgodnie z prawem kanonicznym i cywilnym. Jeśli jakieś informacje zostały zatajone przez jednego z narzeczonych lub istnieją inne, realne przeszkody małżeńskie, protokół przedślubny będzie służył ich wyłapaniu, weryfikacji i potwierdzeniu, że małżeństwo jest ważnie zawarte.

Reklama

Czytaj także >>> Modlitwa wiernych na ślub

Jakie dokumenty przynieść?

Na spotkanie, podczas którego sporządzony zostanie protokół przedślubny, należy przynieść kilka wymaganych dokumentów niezbędnych, by ślub kościelny miał miejsce zgodnie z obowiązującym, kościelnym prawem.

 • dowody osobiste narzeczonych
  Są one potrzebne do poprawnego spisania danych osobowych w księgach parafialnych.
 • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, stwierdzające “brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa”.
  Narzeczeni przynoszą to zaświadczenie w trzech egzemplarzach. Warto wiedzieć, że ten dokument można otrzymać w dowolnym USC w Polsce, nie tylko w miejscu zamieszkania czy w miejscu planowanego ślubu. Zazwyczaj można dostać je “od ręki”, jednak należy pamiętać, że jest ono ważne tylko 6 miesięcy – i musi zachować tę ważność w dniu ślubu.
 • metryka chrztu świętego obydwojga narzeczonych
  Wydaje się ją konkretnie z racji planowanego ślubu. O taką metrykę należy poprosić w parafii, w której przyjęło się chrzest, dlatego jeśli narzeczeni planują ślub w zupełnie innym miejscu, warto wziąć pod uwagę wizytę w tej parafii. Jeśli nie jest ona możliwa, najlepiej skontaktować się z duszpasterzem parafii i zapytać o możliwość przesłania metryki lub wydania jej osobie w roli pełnomocnika.
  Metryka chrztu zawiera także adnotację o przyjęciu sakramentu bierzmowania. Dokument ten ma ważność 6 miesięcy od daty wydania.
 • zaświadczenie o ukończeniu katechez przedmałżeńskich
  W większości diecezji obejmuje ono informację o tzw. kursie przedmałżeńskim, dniu skupienia dla narzeczonych oraz spotkaniach z doradcą życia rodzinnego. Warto dowiedzieć się o konkretne wytyczne w parafii, w której narzeczeni planują organizować ślub.

Ślub kościelny a ślub konkordatowy

Ślub wyznaniowy, zawierany w kościele ma takie same skutki cywilne jak ślub cywilny. W ciągu 5 dni od ślubu kościelnego duszpasterz parafii, w której odbywał się ślub, ma obowiązek przekazać wszystkie niezbędne dokumenty na ten temat do urzędu stanu cywilnego. Na ich podstawie kierownik USC rejestruje małżeństwo. Następnie, w razie potrzeby, nowożeńcy mogą w USC uzyskać skrócony odpis aktu małżeństwa.

Reklama

os/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę