Netykieta – na czym polega savoir-vivre w internecie?
Savoir-vivre - to pojęcie, które dobrze znamy. Najważniejsze zasady właściwego postępowania staramy się wcielać w życie każdego dnia. Ale czy pamiętamy o nich w internecie? Sprawdź, czy stosujesz reguły dobrego zachowania w Sieci!
Netykieta to internetowy savoir-vivre. Każdy, kulturalny człowiek powinien dobrze zachowywać się oczywiście – w świecie rzeczywistym, ale także w Sieci. Dlatego nie zapomnijmy o podstawowych zasadach, które powinny przyświecać nam, gdy korzystamy z mediów społecznościowych i ze wszystkich dobroci internetu!
Zwracaj się odpowiednio do osoby po drugiej stronie
Przyjęło się, że w internecie zwracamy się do siebie na „Ty”. Zwroty per „Pan/Pani” traktowane są jako wyraz wywyższania się. Pamiętaj, aby zwracać się do użytkowników stosownie do okoliczności, stopnia znajomości, relacji. Przykładowo, jeśli będziesz pisać maila do klienta – będziesz zwracać się do niego na „Pan/Pani”. Jeśli zaś będziesz komentował z kimś wpis na Instagramie, Facebooku, bądź na forum internetowym – prawdopodobnie zwrócisz się do takiej osoby na „Ty”.
Poczta elektroniczna – kilka dobrych rad
Dobrym zachowaniem w przypadku działania w poczcie elektronicznej jest przede wszystkim regularne odczytywanie wiadomości i odpisywanie. Choć z pewnością ciężko o to na co dzień – jednak warto pamiętać, że po drugiej stronie jest ktoś, kto czeka na odpowiedź. Spamowanie – wysyłanie łańcuszkowych wiadomości, kilka razy tej samej wiadomości z pewnością nie jest dobrym pomysłem.
Aby z szacunkiem odnosić się do czasu użytkowników, odbiorców maila – wiadomości powinny być zwięzłe, konkretne i na temat. Pamiętaj o odpowiednich formach grzecznościowych – „Szanowny Panie, Czcigodny Księże, itp.”. W mailu podobnie jak w listach – wszelkie zwroty „Pana, Ciebie, Waszą” – piszemy wielką literą.
Savoir-vivre a komentarze w mediach społecznościowych
Pewnie każdy z nas niejednokrotnie wdał się w dyskusję w mediach społecznościowych i nie raz mogła ona zakończyć się przykrymi uwagami, niedopowiedzeniami. Trzeba pamiętać, że dyskusja to prawdziwa sztuka, dlatego należy podejść do niej w odpowiedni sposób, a przede wszystkim z szacunkiem do osoby po drugiej stronie ekranu.
Przeczytaj również
Jeśli wchodzisz w dyskusję – nie używaj Caps locka, bowiem pisanie kapitałkami rozumiane jest w Sieci jako krzyk. Pamiętaj, aby nie używać wulgaryzmów – nie dość, że mogą zostać zablokowane przez algorytmy, to zdecydowanie nie są objawem kulturalnego zachowania. Dodatkowo stosuj odpowiednie emotikony, nie przesadzaj z ich ilością i staraj się nie używać ich w sposób ironiczny, by nie sprawić przykrości innym użytkownikom.
W internecie (i w świecie rzeczywistym!) należy odróżniać konstruktywną krytykę od hejtu. Jeśli ktoś mówi coś, co jest kłamstwem, nie zgadzasz się z nim – powiedz mu to w grzecznej, kulturalnej formie. Nie obrażaj w komentarzach – to, co piszesz o kimś świadczy przede wszystkim o tobie.
W internecie nikt nie jest anonimowy!
Podsumowując – cokolwiek robisz w internecie – czy piszesz maila, czy komentujesz post w mediach społecznościowych, czy odnosisz się do bieżących sytuacji – zawsze rób to w sposób kulturalny. To, jak zachowujesz się w realnym świecie, przenieś także w świat wirtualny (to działa też w drugą stronę). Pamiętaj, że po drugiej stronie ekranu zawsze jest człowiek, który ma swoje uczucia i towarzyszą mu różne, czasami trudne emocje! W internecie nikt nie jest anonimowy.
kw/Stacja7