Nasze projekty

Czy biznesmen może zostać świętym?

– Przed ubogimi droga do nieba stoi szeroko otwarta, a przed przedsiębiorcami nie, dlatego często apeluję do biskupów i księży: módlcie się o święte powołania do bycia chrześcijańskim przedsiębiorcą – mówi Henryk Siodmok, prezes grupy Atlas.

Reklama

Jego wystąpienie nt. “Jak łączyć biznes z wiarą” było częścią Festiwalu Paradise in the City w Łodzi w 2016 r. Wyznał wtedy, że zainteresowanie społeczną nauką Kościoła wyniósł ze spotkań z Janem Pawłem II, w których uczestniczył w młodości.

Streszczając nauczanie Kościoła na temat działalności przedsiębiorców dr Siodmok zauważył, że sprzeciwia się ono ideologii socjalistycznej. Ona uważa, że istnieje konflikt między pracą a kapitałem. Kościół interpretujący Ewangelię przeciwnie: podkreśla, że praca i pieniądze powinny ze sobą współpracować, a własność prywatna jest raczej dźwignią pozwalającą człowiekowi zmieniać świat. – Człowiek biznesu przez organizację, którą tworzy, odpowiada na wezwanie Boga – zauważa Siodmok. – Dlatego irytują mnie wszystkie wypowiedzi polityków, księży, rodzin wykazujące złe mniemanie o przedsiębiorcach. Te wszystkie powiedzenia „Na biednego nie trafiło” itd. To nie są myśli zgodne z Ewangelią, tworzy je ideologia lewicowa. – dodaje.

Oto kilka myśli z konferencji dra Siodmoka.

Reklama

Trzy ryzyka

Przedsiębiorca to najważniejsza osoba w społeczeństwie, ponieważ ponosi jednocześnie 3 ryzyka: czasu, kapitału i sumienia. Takich ryzyk jednocześnie nie ponosi lekarz, ksiądz czy urzędnik. Tylko przedsiębiorca.

Reklama

Odpowiedzialność jako talent

Przedsiębiorca ma ogromny wpływ na kształtowanie społeczeństwa. Dlaczego? Dlatego, że większość przedsiębiorstw w Polsce to firmy małe, gdzie pracownicy mają bardzo bliski i częsty kontakt z właścicielem biznesu, jednocześnie nimi zarządzającym. Więcej czasu spędzają z nim niż z żoną, mężem czy księdzem w kościele. Jeśli więc przedsiębiorca dobrze ich traktuje, nie tylko płacąc na czas, ale i  troszcząc się o ich rozwój, to tę atmosferę przeniosą do domów. Jeśli jednak traktuje ich niewłaściwie, czyli nie płaci, źle się do nich odnosi, to ten stres będą przenosili do domów i odziedziczą go także ich dzieci.

Reklama

Talent

Jeśli więc mamy wskazać jeden talent, jaki przedsiębiorca posiada, to jest to ponoszenie odpowiedzialności za innych. Za pracowników i za swoich klientów. Na czym to polega? Wobec pracowników – na traktowaniu ich jako aktywa, zasób, a nie jako koszt. On ma rozwijać współpracowników, ich talenty, a oni mogą się rozwijać tylko gdy dostają odpowiedzialność. Wobec klientów zaś ta odpowiedzialność przejawia się w tym, że o nich dba, dba o to, by wytwarzane przez niego produkty czy świadczone usługi były pełnowartościowe. Jednocześnie konkuruje fair, nie mówiąc fałszywego świadectwa przeciw konkurencji.

Świętość trudna, ale nie niemożliwa

Ta odpowiedzialność to pierwszy powód, dla którego bycie świętym przedsiębiorcą będzie trudniejsze niż bycie na przykład świętym biedakiem.

Zdanie Pana Jezusa, który mówi o tym, że “łatwiej wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego” wskazuje, że świętość nie jest dla bogatego niemożliwa do osiągnięcia, ale po prostu bardzo trudna. Dla chorych, ubogich bramy niebios są otwarte na oścież. A dla przedsiębiorców nie! Mają znacznie trudniejszą drogę.

Msza o powołania na przedsiębiorców

Jeżeli w jakimś kraju firmy się nie rozwijają – powstaje bezrobocie, budzi się frustracja, przestępstwa, emigracja, upadanie narodów. Dlatego należy dbać o rozwój przedsiębiorstw w chrześcijańskim duchu. To kolejny argument za tym by patrzeć na nią inaczej. To powołanie jest trudniejsze niż inne!

Właśnie dlatego uważam, że to przedsiębiorcy powinni być przedmiotem szczególnej troski duszpasterskiej. Przecież dobry pasterz zajmuje się owcami, którym jest najtrudniej. Dlatego chciałbym żeby w Polsce, w której ciągle buduje się nowe kościoły, a Msza jest tak dostępna jak nigdzie na świecie, odprawiana była w miesiącu choć jedna Msza za powołania na chrześcijańskich przedsiębiorców.  

Mówię to biskupom i księżom często. Jeżeli to będziemy robić, to będziemy szybciej ewangelizować świat niż dotychczasowymi metodami.


 

ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ DR. HENRYKA SIÓDMOKA
pt.: „Sprawiedliwe podatki w świecie chrześcijańskim”

w CZASIE KONGRESU EUROPA CHRISTI
22 PAŹDZIERNIKA, W CZĘSTOCHOWIE

KLIKNIJ, ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ INFORMACJI
I ZAREJESTROWAĆ SIĘ NA KONGRES
(udział w Kongresie jest bezpłatny)

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę