UKSW uruchomi Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie będzie miał nowy kampus w Dziekanowie Leśnym – Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii. Jednostka ma wzmocnić współpracę uczelni z biznesem. 

Nowy projekt Uniwersytetu ma być skoncentrowany na innowacjach i nowych technologiach. – W projekcie rozwoju zaplanowaliśmy budowę trzeciego kampusu – Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego. Projekt skupiony wokół Centrum Cyfrowej Nauki jest rezultatem dynamicznego rozwoju uczelni – mówił 5 grudnia rektor UKSW, ks. prof. Stanisław Dziekoński w prezentacji założeń nowego kampusu. Budowa obiektu dopiero się rozpoczyna.

Rektor UKSW dodał, że już teraz uczelnia posiada zasoby infrastrukturalne oraz potencjał intelektualny do rozwiązywania potrzeb społeczno-gospodarczych. – Posiadamy ogromny potencjał intelektualny w obszarze informatyki, nauk społecznych i humanistycznych, biologicznych i medycznych. Znaleźliśmy również konsorcjantów, firmy oraz osobistości cenione na świecie, dzięki którym mogliśmy przygotować projekt nowego kampusu – mówił.

– Przedsięwzięcie związane z łączeniem nauki z gospodarką na UKSW trwa już od dwóch lat. W tej chwili rozpoczynamy budowę kampusu w Dziekanowie Leśnym. Nasze zamierzenia, które podjęliśmy w ciągu kilku ostatnich miesięcy dotyczą obszaru, które ma ogromne znaczenie na wielu poziomach: gospodarki cyfrowej i globalnej transformacji cyfrowej – powiedział prof. Marek Niezgódka, Dyrektor Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii.

Reklama
Reklama

Profesor Niezgódka podkreślił również, że nie ma żadnej dyscypliny i dziedziny, w której cyfrowa nauka nie odgrywałaby podstawowej roli. Jej celem jest przekraczanie granic, a osiągniecie efektów wymaga współdziałania dwóch odległych środowisk. Dla Uniwersytetu oznacza to przekształcenie w uniwersytet badawczy. Pierwsze spotkania z przedstawicielami świata gospodarki już się odbyły, miały charakter sesji networkingowych. Ich efektem będą wspólne badania, wdrożenia oraz innowacje. Zarówno naukowcy jak i przedsiębiorcy będą się spotykać i realizować wspólne pomysły w Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym.

W dniu prezentacji założeń nowego Centrum UKSW podpisało umowy z Polskim Towarzystwem Informatycznym oraz Krajową Izbą Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji. W wydarzeniu udział wzięli naukowcy, studenci oraz przedstawiciele świata biznesu m.in: Paweł Kolczyński z Agencji Rozwoju Przemysłu, Krzysztof Bednarek z Discovery Fund, Ryszard Bednarz – iGRID, Piotr Popik – Puławski Park Naukowo-Technologiczny, Jan Raczyński, Partne – Rebels Valley Sp. z o.o.​​​​​​​, Jacek Aleksandrowicz – Polska Przedsiębiorcza

Pierwsze zespoły naukowców i przedsiębiorców rozpoczną współpracę w trzecim kampusie UKSW w Dziekanowie Leśnym już w lipcu 2020.

Reklama
Reklama

KAI/ad

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę