Nasze projekty
fot. szczyrksanktuarium.pl

Maryja, która objawiła się dziewczynce. Poznajcie Matkę Bożą Szczyrkowską

Wszystko zaczęło się od objawienia, którego doświadczyła 12-letnia Julianna. Maryja zapowiedziała, że w miejscu niezwykłych wydarzeń wypłynie źródło wody i niedługo później spełniła obietnicę. Nie sposób pominąć, że wybrała piękne miejsce, aby przemówić. Poznajcie historię Matki Bożej Szczyrkowskiej!

Reklama

Historia kultu maryjnego w malowniczym Szczyrku „na Górce” sięga 25 lipca 1894 roku, kiedy 12-letniej Juliannie Pezdzie po raz pierwszy objawiła się Matka Boża. “Zauważyłam jakąś Panią, miała czarne dłonie i twarz ciemną, brązowe szaty, kiwającą na mnie palcami, wtedy uciekłam do domu” – relacjonowała.

Mimo początkowego strachu, Julianna wracała w to miejsce, a Maryja objawiała się przez kolejnych kilka miesięcy, także trzem innym dziewczynkom. Matka Boża zachęcała do modlitwy, a zwłaszcza odmawiania Anioła Pańskiego oraz Godzinek.

„Nie bójcie się, ja jestem Pani z Częstochowy”

Świadek, który starannie relacjonował wszystko w pamiętniku, twierdził, że Matka Boża objawiała się niemal codziennie, ale najbardziej wyraźne widzenia miały miejsce w niedziele i święta maryjne. Wieść o niezwykłych wydarzeniach szybko dotarła do okolicznych mieszkańców, którzy zaczęli się gromadzić w tym miejscu na modlitwie.

Reklama

“Nie bójcie się, ja jestem Pani z Częstochowy. Odmawiajcie „Zdrowaś Maryjo” – miała mówić Maryja. Obiecała, że w miejscu objawień pojawi się źródło wody, ale poleciła również wybudowanie kaplicy, a w przyszłości kościoła.

Według zapisków świadków, na Górkę przybywały bardzo liczne grupy wiernych, “aż ziemi było ciężko”. To pielgrzymi przynieśli pierwszy obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który zawieszono na buku w miejscu objawień. I to właśnie ten wizerunek zajmował centralne miejsce w późniejszych kaplicach.

Maryja spełnia obietnicę

“Proszę o jedno «Ojcze nasz» i «Zdrowaś», i «Wierzę w Boga Ojca»” na intencję Kościoła św. i także za Ojca Świętego Leona XIII z całym Duchowieństwem, ażeby Bóg Wszechmogący raczył wysłuchać za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, ażeby to miejsce jako najpierwej było uświęcone” – napisała w swoim pamiętniku Julianna Pezda.

Reklama

Zaledwie kilka miesięcy później, mieszkańcy Szczyrku wznieśli w miejscu objawień drewnianą kaplicę. Wcześniej jednak, tuż po rozpoczęciu prac, doświadczyli spełnienia obietnicy Matki Bożej – z suchego zbocza wypłynął strumień wody.

Obecny kościół wybudowano w latach 1948-1953, a obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który znajduje się w głównym ołtarzu, namalował w 1960 roku Stefan Justa, jako osobiste wotum.

Kościół podniesiono do rangi sanktuarium diecezjalnego Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku. Istnieje również mniej oficjalna nazwa, czyli „Góra Błogosławieństw”, ponieważ salezjanie, opiekujący się tym miejscem, bardzo często błogosławią małżeństwa, dzieci, kobiety w ciąży czy rodziny.

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę