Nasze projekty
Reklama

W tych miejscach w Polsce znajdziesz relikwie Krzyża Świętego

Krzyż Święty jest najważniejszym symbolem chrześcijaństwa. Dlatego od śmierci Chrystusa, jego uczniowie interesowali się losem drzewca, na którym ukrzyżowano Jezusa z Nazaretu. Miał on znajdować się w wydrążonej skale u stóp Golgoty. Następnie drzewiec odnaleźć miała cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Dziś części Krzyża Świętego rozsiane są po całym świecie. Relikwie posiada także wiele świątyń w Polsce.

Na początku IV wieku św. Helena odnalazła relikwie krzyża, na którym umarł Chrystus. Znak krzyża ma fundamentalne znaczenie w życiu chrześcijan. Jest on więc otaczany wielkim kultem. Widać to bardzo dokładnie także w Polsce. Świadczą o tym sanktuaria i inne miejsca, w których możemy adorować Drzewo Krzyża Świętego. A jest ich naprawdę dużo. Przyjrzeliśmy się kilku z nich.

Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu / fot. Wikipedia

Święty Krzyż

Najsłynniejszym takim miejscem jest bez wątpienia Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu w województwie świętokrzyskim. Zajmuje ono szczególne miejsce na pielgrzymkowej mapie Polski. Jego opiekunami są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Klasztor benedyktynów szczyci się bogatą tradycją. Przypisuje ona jego fundację Bolesławowi Chrobremu, w 1006 roku. Podwójny złoty krzyż jest symbolem łysogórskich benedyktynów. Jest on związany z kultem i symboliką Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Relikwiarz, który przybył do Polski z Rusi i Węgier, został przekazany benedyktynom z Łysej Góry przez króla Władysława Łokietka w pierwszym dziesięcioleciu XIV wieku. Moment ten uznaje się za początek kultu Drzewa Krzyża Świętego w Polsce. Sanktuarium szczyci się bogatym programem duszpasterskim. Szczególnie uroczysty jest oczywiście odpust z okazji Święta Podwyższenia Krzyża. W dniach 12-20 września w Sanktuarium i Bazylice na Świętym Krzyżu wierni mogą uczestniczyć w Eucharystii, konferencjach ascetycznych, adoracji Najświętszego Sakramentu, Drodze Krzyżowej czy nieszporach za zmarłych.

ZOBACZ: Sacroklimaty. Miejsca w Polsce, o których nie miałeś pojęcia! Nowy EBOOK już dostępny

Reklama

„Kujawska Jerozolima”

Adorować Relikwie Krzyża Świętego mogą także mieszkańcy zachodniej części Polski. Jednym z takich miejsc jest wielkopolska kalwaria w Pakości, nazywana „Kujawską Jerozolimą”. Przechowywane tam są jedne z największych relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Polsce. Początek kultu Ukrzyżowanego Chrystusa w tym miejscu datuje się na pierwszą połowę XVII wieku i wiąże się z osobą księdza Kęsickiego. Następnie do Pakości przybyli Bracia Mniejsi Reformaci. To właśnie franciszkanie otrzymali zadanie opieki nad nowo powstałą kalwarią oraz krzewienie kultu Ukrzyżowanego. Relikwie sprowadzono z Nowego Miasta Lubawskiego. Do kościoła wniesiono je dnia 13 września 1671 r. Obecnie w kalwarii w Pakości odbywają się m.in. odpusty z okazji: Znalezienia Krzyża Świętego (niedziela po 3 maja) czy Podwyższenia Krzyża Świętego (niedziela po 14 września).

CZYTAJ: Lidzbark Warmiński. Perła Warmii i kraina “Bajek”

Kościół Ukrzyżowania na Kalwarii Pakoskiej / fot. Wikipedia

Sanktuarium Krzyża Świętego w Elblągu

Z zachodu Polski wędrujemy w poszukiwaniu Relikwii Krzyża Świętego na północ. Znajdujemy je w sanktuarium w Elblągu. Sprowadzono je do tamtejszego zamku krzyżackiego w pierwszej połowie XIII wieku. Następnie, w połowie XV wieku, przeniesiono je do kościoła św. Mikołaja (obecnie katedra), gdzie znajdują się do dziś. Relikwie od początku przechowywano w wysadzanym kosztownymi kamieniami i perłami relikwiarzu. Sanktuarium Krzyża Świętego zostało ustanowione 25 marca 2000 r. przez biskupa Antoniego Śliwińskiego. Jest to szczególne miejsce ku czci Krzyża Świętego. W piątki odprawiane jest specjalne nabożeństwo. W sanktuarium odprawia się też drogę krzyżową, nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego czy też nabożeństwo w obronie życia i świętości rodzin. 

Reklama

CZYTAJ: Matka Boża Pięknej Miłości. Niezwykłe sanktuarium w Bieszczadach

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu / fot. Wikipedia

Bractwo Krzyża Świętego

Ostatnie miejsce, które chciałbym opisać, znajduje się po przeciwległej, południowej stronie Polski. To Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu. Od poprzednich miejsc kultu odróżnia je to, że relikwie trafiły do Wałbrzycha dopiero w 2000 roku. Od tego momentu otaczane są szczególnym kultem przez wiernych parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego Wałbrzych Podzamcze. Od 2011 roku działa tam Bractwo Krzyża Świętego. Jest to ruch modlitewno–apostolski. Jak czytamy w jego statucie: „Bractwo Krzyża Świętego powstało z odczytania natchnień Ducha Świętego jako wspólnota osób duchownych i świeckich pragnących rozszerzać kult Relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz modlitwą wspierać wspólnotę Kościoła. Inspiracją do powstania Bractwa stały się szczególnie czczone Relikwie Drzewa Krzyża Świętego w Sanktuarium w Wałbrzychu”.

Sanktuaria Krzyża Świętego należą do najstarszych i najważniejszych Pańskich ośrodków pielgrzymkowych w Polsce. Wśród innych miejsc, gdzie czczone są Relikwie Krzyża Świętego, czy też po prostu w szczególny sposób otacza się kultem właśnie Krzyż Święty, wymienić należy Sanktuarium w Klebarku Wielkim, Sanktuarium w Lublinie, parafię Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, Bazylikę Katedralną pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, kolegiatę św. Mikołaja w Końskich czy parafię Podwyższenia Krzyża Świętego na warszawskich Jelonkach.

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę