Pietrelcina – rodzinna miejscowość św. Ojca Pio. Co warto tam zobaczyć?
Święty Ojciec Pio pochodził z małej, górskiej miejscowości obok Neapolu. Pietrelcina, bo o niej mowa, była domem, miejscem dojrzewania powołania i przeżywania kapłaństwa świętego. Co kryje to malutkie miasteczko, pełne wąskich uliczek, otoczone wyjątkową górską aurą?
Pietrelcina znajduje się w pobliżu Neapolu, w regionie Kampania. Nazwę miasteczka z włoskiego tłumaczymy jako „mały kamyk”. Dzisiaj zamieszkuje go około 3 tysiące mieszkańców. Zobacz, co warto w nim zwiedzić.
Vico Storto Valle 27 – dom rodzinny świętego Ojca Pio
Zacznijmy od początku, czyli od miejsca, w którym Francesco Forgione – święty Ojciec Pio – stawiał swoje pierwsze kroki. Skromny dom stał się dzisiaj prawdziwym muzeum, do którego warto zajrzeć, żeby poznać historię świętego „od podszewki”.
W środku budynku znajduje się pojedynczy pokój, w którym zobaczymy nocny stolik i podwójne łóżko. W kolejnym pokoju stoi mocno zużyta pralka ręczna oraz książki należące do małego Francesco z czasów szkolnych. Po przekroczeniu progu wejściowego, na ścianie są dwa krzyże i cztery litografie. W domu jest kuchnia, kominek i sypialnia dziecięca, która została przekształcona później w jadalnię. Mówi się, że właśnie tam, święty doznawał pierwszych nadprzyrodzonych doświadczeń. Krążą pogłoski, że młody Francesco Forgione miał spać tam na podłodze, wspierając się wyłącznie na kamieniu, którego używał jako poduszkę.
Wstęp do tych miejsc jest bezpłatny. Jeżeli jesteś tam latem, muzeum otwarte jest od 8:00 do 20:00, zimą z kolei od 8:00 do 19:00.
CZYTAJ: W tym mieście dzwony ogłaszają narodziny dziecka. Tu przyszedł też na świat ojciec Pio
Przeczytaj również
Plac Zwiastowania – Piazza Santissima Annunziata
Jedną z najpopularniejszych turystycznych atrakcji Pietrelciny jest Plac Zwiastowania – Piazza Santissima Annunziata. W tym miejscu krzyżują się cztery główne ulice, biegnące z czterech stron świata, co sprawia, że pełni funkcję centrum miasta. W czasie, kiedy święty Ojciec Pio był jeszcze dzieckiem, z Placu Zwiastowania, z samego rana przychodzili tam najbiedniejsi mieszkańcy – „braccianti”, by zdobyć pracę na czyjejś ziemi. Grazio Forgione – ojciec świętego – kilka razy do roku zabierał do pracy na Piana Romana dwóch, bądź trzech robotników. W tym miejscu za czasów świętego kwitło kulturalne życie miasteczka, występował amatorski teatrzyk, występowały zespoły ludowe i grała orkiestra wojskowa. Zobaczyć można również jeden z pierwszych publicznych kranów, charakterystycznych dla gorących włoskich miast.
ZOBACZ: Ojciec Pio rozmawiał z duszami zmarłych. Jak opisywał czyściec?
Kościół Matki Bożej Anielskiej
Tuż obok Piazza Santissima Annunziata znajduje się Kościół Matki Bożej Anielskiej, który charakteryzuje się wieżą zwieńczoną metalowym kurem skierowanym na wschód. Można powiedzieć, że była to pierwsza świątynia świętego Ojca Pio – kapłana. W jej murach po święceniach kapłańskich odprawiał msze święte i udzielał sakramentów.
Kościół pochodzi z XVII wieku, kiedy został wzniesiony tuż po ogromnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Włochy w 1688 roku. Do najcenniejszych zabytków należy drewniana figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem, wyrzeźbiona przez nieznanego artystę ze szkoły neapolitańskiej w XVII wieku. Miejscowi nazwali ją Madonna della Libera – Matka Boża Wyzwolenia i jest patronką Pietrelciny. Nazwa wzięła się od cudownego uwolnienia mieszkańców od cholery w 1854 roku. Co ciekawe, w świątyni możemy zobaczyć również wizerunek świętego Jana Pawła II, modlącego się przed wstępującym do nieba świętym Ojcem Pio.
CZYTAJ: Rewelacyjne anegdoty o św. Ojcu Pio. Uśmiech gwarantowany!
Torretta i pozostałości starego zamku
Święty Ojciec Pio z powodu ogromnych problemów zdrowotnych w latach 1909-1912 pomieszkiwał poza klasztorem. Zgodnie z zaleceniami przełożonych miał udać się w strony domu rodzinnego, by tam mieć czas i miejsce do wyzdrowienia. Z racji bardzo surowych reguł zakonnych, które głosiły, że zakonnicy, którzy przez dłuższy czas mieszkają poza klasztorem są zobowiązani ściągnąć szaty świętego Franciszka oraz nie mieszkać z rodziną pochodzenia, podupadającemu na zdrowiu wynajęto mały pokój w wieżyczce. Kapłan zamieszkał zatem na szczycie pozostałości starego zamku magnackiego, w „Torretcie”.
Torretta, inaczej wieża miała pokój zbudowany w skale, do którego prowadziły strome schody. Stamtąd święty pisał listy do swoich kierowników duchowych, na podstawie których została stworzona autobiografia, pokazująca jego bogate życie duchowe. Ojciec Pio w listach podkreślił, że został pocieszony matczyną obecnością Madonny i obecnością Jezusa, Anioła Stróża i świętego Franciszka.
Dzisiaj możemy przyjść i zobaczyć tą swego rodzaju pustelnię, w której młody Pio dojrzewał jako kapłan – w samotności i cierpieniu.
Dom przy Via Santa Maria degli Angeli
Miejscem, które warto zobaczyć jest także Dom przy Via Santa Maria degli Angeli. Tam święty Ojciec Pio zamieszkał do 1916 roku, kiedy choroba skrajnie go wykończyła i uniemożliwiła wychodzenie po stromych schodach Torretty. W tym skromnie wyglądającym domu, święty miał toczyć trudne walki z diabłami. Demony dręczyły kapłana, zadając mu cierpienie nie tylko psychiczne, ale też fizyczne. Matka Ojca Pio znajdowała go nieraz leżącego poza łóżkiem, pokrytego ranami po bitwach duchowych.
cappuccinipietrelcina.it, doojcapio.pl, Aleksandra Pawlikowska/Stacja7