Nasze projekty

Biblista o odkryciach w Izraelu: To małe skrawki, ale bardzo ciekawe

W ostatnich dniach w Jaskini Grozy w Izraelu odnaleziono kawałki zwojów Starego Testamentu sprzed 2 tysięcy lat. „Odnaleziono małe skrawki, które badacze zrekonstruowali jako fragmenty Księgi Nahuma i Księgi Zachariasza. To są niewielkie fragmenty, ale ogromnie ciekawe dla badaczy Biblii” – mówi w Rozmowach Stacji7 dr hab. Marcin Majewski, biblista, teolog i wykładowca UPJP2 i UJ w Krakowie.

Reklama

Jak zaznacza Majewski, najnowsze odkrycia nawiązują do lat 50., kiedy znaleziono ponad 900 rękopisów. Odkryto tam największą na świecie bibliotekę najstarszych tekstów biblijnych. To są czasy Jezusa, odkryto olbrzymią ilość tekstów, z których większość to były teksty biblijne. Niektóre z nich były starsze od wcześniej posiadanych kopii Biblii o ponad tysiąc lat. Qumran zrobiło rewolucję w całych badaniach biblijnych w XX wieku. Za to parę dni temu usłyszeliśmy, że odkryto dwunastą grotę. Co ciekawe, ta grota była już odkryta w ramach wcześniejszych odkryć. Teraz wydobyto nowe fragmenty – mówi.

Dodaje też, że odkryte teksty były spisane w języku greckim, co jest wyjątkowe. Stwierdzono też różnice słowne. Mamy tekst Zachariasza, który brzmi: „A takie przykazania powinniście zachowywać, bądźcie prawdomówni wobec bliźnich, w bramach waszych ogłaszajcie wyroki sprawiedliwe zapewniające zgodę, nie knujcie w sercu zła względem bliźnich, nie przysięgajcie fałszywie, gdyż tego wszystkiego nienawidzę – wyrocznia Pana”. Ten fragment w ogóle jest piękny, takie przesłanie pokoju, ale tam nie pojawia się słowo „bramy”, ale w tekście greckim pojawia się słowo: „ulice” – zaznacza.

Dla badaczy to nie jest nic nowego, że mamy kilka wersji oryginalnego tekstu. Nie mamy czegoś takiego, jak jeden tekst księgi, tylko mamy różne starożytne odpisy. Te różnice pokazują różne tradycje i różne sposoby czytania biblijnych tekstów. Ten nowy sposób odczytania będzie pretekstem do nowych badań nad Księgą Zachariasza. Co ciekawe, w księdze Nahuma też odkryto ciekawe różnice w stosunku do tekstów, które do tej pory znaliśmy – dodaje.

Reklama

40 ludzkich szkieletów odkrytych w jaskini

Fragmenty Biblii odkryto w tzw. Jaskini Grozy na Pustyni Judzkiej. Jest ona tak nazywana, bo wcześniej odnaleziono tam 40 ludzkich szkieletów. Badacze przez całe lata nie wiedzieli, dlaczego te szkielety tam są. Do tej jaskini nie da się wejść od tak, ta jaskinia jest jamą na klifie, żeby do niej się dostać, to trzeba się spuścić na linach 80 metrów ze szczytu tego klifu– opisuje Majewski.

Te najnowsze badania dopiero odpowiedziały na pytanie, co takiego się stało. W 2019 roku na szczycie tego klifu odkryto rzymskie obozowisko. To wskazuje na to, że Rzymianie nie chcieli zdobywać tej groty i ryzykować swoim życiem, tylko rozłożyli na szczycie obozowisko i poczekali, aż ci ludzie, którzy ukryli się w jaskini, umrą z głodu –dodaje.

Majewski zaznacza też, że nowe odkrycia nie spowodują tego, że trzeba będzie poprawić wszystkie wydania Pisma Świętego, ale sprowokują badaczy do nowego spojrzenia na różne wersje starożytnych ksiąg. Trzeba pamiętać, że w Qumran odkryto pełne zwoje, wiele ksiąg było zachowanych w całości, natomiast tutaj odkryto niewielkie fragmenty, to są malutkie skrawki manuskryptów. Ta informacja daje dużo przesłanek za tym, że mamy kolejną tradycję i kolejną wersję starożytnej księgi biblijnej i że księgi proroków mniejszych funkcjonowały również po grecku w jeszcze jednej, dodatkowej wersji – stwierdza.

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę