Nasze projekty

Abp Gądecki i kard. Ryś o wojnie w Izraelu: Sercem i modlitwą jesteśmy blisko zabitych, rannych, i ich rodzin

"Wraz z całym Kościołem w Polsce wyrażamy ból i głęboką solidarność z narodem Izraela, zaatakowanym w nieludzki i bezwzględny sposób przez Hamas" – napisali w Oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i kard. Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

„Sercem i modlitwą jesteśmy blisko”

Abp Gądecki i kard. Ryś stanowczo potępili zarówno sam terrorystyczny atak, jak i uwięzienie przetrzymywanych w Gazie zakładników. „Naszym sercem i modlitwą jesteśmy blisko wszystkich zabitych, rannych, i ich rodzin” – napisali.

Autorzy oświadczenia podkreślili, że swoją modlitwą ogarniają także „wszystkie ofiary, zwłaszcza cywilne, po stronie palestyńskiej (w szczególności dzieci i kobiety)”. Zapewnili również, że 17 października, wraz z Ojcem świętym Franciszkiem i wszystkimi uczestnikami Synodu Biskupów w Rzymie, podjęli modlitwę i post w intencji pokoju w Izraelu i Palestynie.

Poniżej zamieszczamy pełny tekst Oświadczenia.

Reklama

Oświadczenie

Wraz z całym Kościołem w Polsce wyrażamy ból i głęboką solidarność z narodem Izraela, zaatakowanym w nieludzki i bezwzględny sposób przez Hamas. Stanowczo i całkowicie potępiamy zarówno sam terrorystyczny atak, jak i uwięzienie przetrzymywanych w Gazie zakładników. Naszym sercem i modlitwą jesteśmy blisko wszystkich zabitych, rannych, i ich rodzin.

Modlitwą ogarniamy także wszystkie ofiary, zwłaszcza cywilne, po stronie palestyńskiej (w szczególności dzieci i kobiety). W ubiegły wtorek (17 października) wraz z Ojcem świętym Franciszkiem i wszystkimi uczestnikami Synodu Biskupów w Rzymie podjęliśmy nie tylko modlitwę, ale również i post w intencji pokoju w Izraelu i Palestynie.

Wraz z Izraelem wyznajemy żywą nadzieję zapisaną przed wiekami przez proroka Izajasza: „Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem, pantera z koźlęciem razem leżeć będą, cielę i lew paść się będą społem (…). Krowa i niedźwiedzica przestawać będą przyjaźnie, młode ich razem będą legały…” (Iz 11, 6-7). Tak jak Izrael, głęboko wierzymy, że to proroctwo pokoju – będącego darem Boga i przekraczającego nasze ludzkie rachuby i wyobrażenia – nie jest tylko marzeniem. Jesteśmy przekonani, że „wojna jest porażką, każda wojna jest porażką” (papież Franciszek, 8 października br.).

Reklama

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Kard. Grzegorz Ryś
Metropolita łódzki
Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem

Rzym, 18 października 2023 r.

Reklama

os, KAI/ Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę