Nasze projekty
fot. Youtube.com/Nauka.To Lubię

Polscy naukowcy to prawdziwi superbohaterowie! Nowy projekt Tomasza Rożka

“Polscy naukowcy zmienili i zmieniają naszą rzeczywistość. Dlaczego jednak tak mało ludzi w Polsce i na świecie wie o ich osiągnięciach? Chciałbym to zmienić, dlatego kilka miesięcy temu wymyśliłem projekt, który nazwałem „Akademią Polskich Superbohaterów”. To przestrzeń, w której chciałbym opowiadać o życiorysach tych niezwykłych postaci” – tak o swoim najnowszym projekcie mówi Tomasz Rożek. Czym tak właściwie jest “Akademia Polskich Superbohaterów”?

Reklama

Jak wymyśla się grę? 

Tomasz Rożek to polski dziennikarz naukowy i fizyk. Od lat zajmuje się popularyzowaniem nauki, pisze książki, a na youtubie prowadzi swój kanał “Nauka. To lubię”. Teraz postanowił stworzyć coś zupełnie innego. Gra karciana, której jest autorem w trochę inny sposób opowiada o polskich naukowcach. Jakieś dwa lata temu podczas realizacji kolejnych moich filmów przy serii o polskich naukowcach lub przy okazji jednego z wykładów naukowych, dotarła do mnie myśl, że w zasadzie nigdy nie spotkałem osoby, która nie byłaby zainteresowana nauką czy historią nauki. Nie sięgamy często po te tematy, ponieważ wydają się nam trudne albo nudne, ale kiedy już po nie sięgniemy to trudno nam się oderwać – mówi Tomasz Rożek.

Polscy naukowcy to temat, który wbrew różnym pozorom jest naprawdę obszerny. Wiele nazwisk, które można tutaj wymienić jest w ogóle nieznana szerszemu gronu odbiorców. Wydawać by się mogło, że temat jest mało ciekawy, jednak jak się okazuje lubimy słuchać o innych, interesuje nas co działo się w ich życiach. Kiedy opowiadałem naukowcach, to było o  kosmosie, o genach, o atomach, o okrętach podwodnych. Było trochę historii, ale przede wszystkim było wiele o fascynujących ludziach. Wszyscy słuchali, bo w gruncie rzeczy nic bardziej nas nie interesuje niż historia drugiego człowieka, jego zmagania z rzeczywistością, często z resztą niezależną od nas, zmagania z własnymi ograniczeniami  albo z kłodami rzucanymi przez innych – opowiada dalej. 

“To nie historia nauki jest nieciekawa, tylko sposób w jaki o niej opowiadamy” 

Jednak  jak opowiadać o tych niezwykłych postaciach i ich historiach, żeby inni chcieli słuchać i je poznawać? Poszukiwałem jakiegoś uniwersalnego języka, żeby z tych pomnikowych postaci, które czasami gdzieś tam kojarzymy z czarno-białych ilustracji w podręcznikach, uczynić ludzi takich z krwi i kości, takich z którymi chcielibyśmy się identyfikować. Wtedy przyszedł mi do głowy taki pomysł, żeby opowiedzieć o nich, jako o superbohaterach – odpowiada Rożek.

Reklama

Powstanie “naukowych superbohaterów” wiązało się z zaangażowaniem rysownika, który byłby wstanie oddać amerykański klimat komiksów. i tak Tomasz Rożek trafił na Marka Oleksickiego. I jak mówi naukowiec: Powstała pierwsza partia superbohaterów. Trzydzieści postaci, które żyły w różnych epokach, zajmowały się różnymi rzeczami. Najstarsi to Kopernik, ale także i Magdalena Bendzisławska, jedna z pierwszych kobiet z dyplomem królewskiego chirurga. W tym samym czasie co ona żył Michał Boym, jezuita, geograf, podróżnik, sporządził pierwsze, dokładne mapy. Był także pierwszym europejczykiem, który opisał chińską medycynę. 

Jak grać?

Tomasz Rożek zaznacza, że podczas tworzenia kilkakrotnie zmieniał zasady gry. Dopracowanie do perfekcji takiego rodzaju twórczości wymaga wiele wysiłku i przede wszystkim pomysłowości. Pierwsze gry w pewnym sensie rozgrywałem kartami, które sam sobie rysowałem. Z resztą wymyślanie gier to bardzo twórcze zajęcie. Gdy pokazałem grę i książkę pojawiło się sporo pytań, przede wszystkim na czym gra polega – podkreśla.

Reklama

Zasady są proste, a sama gra zaciekawi nie tylko dzieci, ale również dorosłych. To gra karciana, quizowa. Polega na tym, że rozdaje się wszystkie karty pomiędzy graczy, tak, żeby nikt nie widział co znajduje się w dane kupce. Następnie gracze zadają sobie pytania na podstawie informacji [znajdujących się na kartach] dotyczących poszczególnych naukowców – tłumaczy twórca.

Gra ma za zadanie przede wszystkim przybliżyć postacie polskiej nauki i uświadomić, że jest ich naprawdę sporo, a ich życiorysy przepełnione są różnymi ciekawostkami. Dlatego Tomasz Rożek postanowił napisać także książkę, która zdecydowanie jest dopełnieniem gry. Wiele tych nazwisk jest u nas kompletnie nie znanych. Na każdej karcie jest zwykle trzy największe osiągnięcia danej osoby. Jednak to pozostawiało we mnie spoty niedosyt, dlatego pojawił się pomysł napisania książki o tych osobach. Finalnie w książce jest więcej nazwisk niż w grze – kończy.

Wypowiedzi Tomasza Rożka pochodzą z filmu Youtube „Jak stworzyłem własną grę karcianą”.

Reklama

pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę