Nasze projekty
fot. Materiały prasowe / Kino Świat

„Zemsta i przebaczenie”. Tajemnica wielkich ludzi!

Film „Wyszyński zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki pokazuje tajemnicę wielkich ludzi „od kuchni”. Daje nadzieję, że też i nasze trudy, których czasami już nie mamy sił dźwigać, mają jakiś sens.

Reklama

W dniu beatyfikacji błogosławionych: Matki Elżbiety Róży Czackiej i Kardynała Stefana Wyszyńskiego w warszawskim Multikinie „Złote Tarasy” odbyła się premiera filmu „Wyszyński zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki. W dniu premiery spodziewano się ponad 1200 gości, wśród nich był także Prezydent Polski.

Porucznik Wyszyński

Stefan Wyszyński, zanim został biskupem, był żołnierzem Armii Krajowej, a w czasie Powstania Warszawskiego kapelanem w oddziale Puszczy Kampinoskiej oraz kapelanem tajnego szpitala powstańczego w Laskach k. Warszawy (w Towarzystwie Opieki dla Ociemniałych u boku niewidomej Matki Róży Czackiej). Ten wątek został także poruszony w filmie „Wyszyński zemsta czy przebaczenie” – i właśnie z tego powodu warto go zobaczyć. Poznamy mało znane dotąd fakty z życia porucznika (!) Wyszyńskiego o pseudonimie „Radwan III”,  który to pomagał przemycać broń, nosił rannych na swoich barkach i asystował przy operacjach…

To właśnie w tym obrazie zobaczyłam walkę, jaka toczyła się w sercu i sumieniu Wyszyńskiego – przyszłego Kardynała. Zobaczyłam go jako zwykłego człowieka, który też miał wątpliwości i pytania do Boga… Człowieka, który widział śmierć przyjaciół… przy czym nadal wspierał potrzebujących i służył im, m.in. spowiadając ich – w tym też i Niemców! 

Reklama

Plan na życie: miłować!

W filmie pokazana jest relacja ks. Stefana Wyszyńskiego z Matką Elżbietą Różą Czacką. O ile o kardynale wiedziałam bardzo dużo, o tyle o Matce Czackiej – prawie nic. Film doskonale pokazuje ją jako mądrą, ciepłą kobietę, a zarazem stanowczą, która swoje cierpienie potrafiła ofiarować Bogu i razem z Nim (w zaufaniu Bożej Opatrzności) tworzyć wielkie dobre dzieła dla ogromnej rzeszy ludzi.   

Mocno zapadła mi w pamięć scena oparta na faktach, w której kapłan spaceruje w parku w Laskach, w oddali widać ostrzeliwaną Warszawę. W pewnym momencie pod nogami ksiądz Profesor – tak o nim mówili – znajduje przypadkiem strzępek kartki z fragmentem Ewangelii dotyczącej… „miłowania nieprzyjaciół”! Oryginał tego „strzępka” znajduje się do dziś u Sióstr Franciszkanek Służebniczek Krzyża… To dla mnie osobiście testament Prymasa Tysiąclecia  dla nas.

“To najważniejszy czas mojego życia”

Jeszcze przed premierą filmu, reżyser opowiedział o szczegółach z planu filmowego oraz swoich osobistych odczuciach związanych z filmem. Pracujemy pełną parą już od blisko 700 dni… teraz ostatnia prosta – najważniejsza prosta – dystrybucja! Wspólnie z Maciejem (bratem Tadeusza i jednocześnie współproducentem – przyp. red.)  i całym sztabem mało sypiamy przez ostatnie noce, bo chcemy, aby wszystko wypadło jak najlepiej. Chcemy byście po obejrzeniu tego filmu dostrzegli mocne i uniwersalne przesłanie z niego płynące! Zdecydowanie zaraz po moim ślubie i narodzinach dzieci, jest to najważniejszy czas mojego życia… – wyznał Tadeusz Syka. To zaangażowanie zdecydowanie widać na ekranie – to kolejny powód, dla którego warto obejrzeć film.

Reklama

WYSZYŃSKI – ZEMSTA CZY PRZEBACZENIE – najnowsza, fabularna superprodukcja Tadeusza i Macieja Syków o wojennych losach porucznika Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa. Stefan Wyszyński, zanim został biskupem, był żołnierzem Armii Krajowej i w czasie Powstania Warszawskiego był kapelanam w oddziale Puszczy Kampinoskiej. Ponadto działa jako kapelan tajnego szpitala powstańczego w Laskach k/Warszawy w Towarzystwie Opieki dla Ociemniałych u boku niewidomej Matki Róży Czackiej. Porucznik Wyszyński pomagał przemycać broń, nosił rannych na swoich barkach i asystował przy operacjach. Ponadto z zimną krwią w czasie "spotkań" z Niemcami, bronił swoich wychowanków!Film WYSZYŃSKI – ZEMSTA CZY PRZEBACZENIE to opowieść o człowieku, który w obliczu strasznego cierpienia musiał dokonywać najtrudniejszych wyborów. Ten film powinien zobaczyć każdy, gdyż w tej produkcji znajdzie odniesienie do własnego życia!Nasz film wchodzi do w kin w całej Polsce już od 17 września. Wpisujecie w kalendarz, zorganizujcie grupę – zabierzcie znajomych – to naprawdę wartościowy projekt – w pełni fabularny z doskonała obsadą i wartką akcją!Prosimy Was – koniecznie wybierzcie się do kina zobaczyć tę produkcje, a jeśli możecie udostępnijcie zwiastun dalej. To 2 lata tytanicznej pracy setek ludzi…Gwarantujemy, że będzie dużo akcji i fenomenalnej muzyki w wykonaniu ⭐Atanas Valkov. W rolach głównych zobaczymy: ⭐Ksawery Szlenkier, ⭐Małgorzata Kożuchowska, ⭐Ida Nowakowska i ⭐Marcin Kwaśny ⭐Mariusz Drężek ⭐Agnieszka Kawiorska ⭐Dominik Chmielewski ⭐Lech Dyblik ⭐Adam Fidusiewicz ⭐Wojciech Sukiennik ⭐Robert Czebotar ⭐Janek Marczewski orazgrfbemowo.pl,Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław"i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w PolscePonadto dziękujemy za okazaną pomocą wszystkim, który przyczynili się do powstania tej produkcji: Niepodległa (koproducent)Ministerstwo Obrony Narodowej,KGHM to myPGNiG Grupa KapitałowaTowarzystwo Opieki nad OciemniałymiTotalizator Sportowy LOTTO. Radość wygrywaniaGrupa AzotyNarodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa WsiKonferencja Episkopatu PolskiMuzeum Powstania WarszawskiegoArgentaBYŚ – Profesjonalna Gospodarka OdpadamiPKP Intercity. Pociąg do podróżyUrząd do Spraw Kombatantów i Osób RepresjonowanychInstytut Pamięci NarodowejWspółfinansowanie projektu – Kujawsko-Pomorskienie wszystkich udało się oznaczyć, WSZYSTKIM serdecznie dziękujemy!#wyszynski #beatyfikacja #oficjalnyfilm #braciasykowie #laski #niepodlegla #powstaniewarszawskie #wyszynskizemstaczyprzebaczenie #niepodległa #matkaczacka #highhopefilms

Posted by High Hope Films on Friday, September 10, 2021

Tajemnica wielkich ludzi

Pisząc tę recenzję zastanawiałam się nad, tym jak zachęcić do jego obejrzenia szczególnie młodych. Piszę ją 14 września czyli w Święto Podwyższenia Krzyża. Też tego naszego krzyża codziennego, który nikogo nie omija i czasem bywa zbyt ciężki. Który czasem wydaje się nam nieludzki.

Film pięknie obrazuje doświadczenia, z jakimi musiał zmagać się ks. Wyszyński zanim został Prymasem. To właśnie wydarzenia z czasów wojny najbardziej odcisnęły się na jego charakterze, w myśl słów: „moc w słabości się doskonali”, podobnie jak u s. Elżbiety Róży Czackiej. Film pokazuje tajemnicę „wielkich ludzi” „od kuchni”. Daje nadzieję, że też i te nasze trudy, których czasami już nie mamy sił dźwigać, mają jakiś sens.

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę