Nasze projekty
Fot. Domenico Ghirlandaio/Wikimedia

Bliskość, czyli istota powołania Piotra, Jakuba i Jana

W historii powołania trzech pierwszych apostołów: rybaka Piotra oraz jego wspólników: Jakuba i Jana, cudowny połów ryb nie jest to mimo wszystko kluczowym argumentem, który sprawia, że wierzą Jezusowi i idą za Nim. Najistotniejszy jest dialog między Piotrem i Jezusem, który odkrywa prawdziwą istotę powołania: bliskość Boga, która gładzi grzechy.

Reklama

Co zrozumieli pierwsi apostołowie?

Woda to w kulturze żydowskiej dwuznaczny symbol: z jednej strony służy oczyszczeniu i daje życie. Jednocześnie też oznacza śmierć i zniszczenie (potop, Morze Czerwone). Słowo „łowić” jest bardzo wieloznaczne, posiadające nie tylko „wędkarskie” znaczenie. Zorgeo oznacza dosłownie: branie żywcem, branie do niewoli zamiast zabijania, ale także przywracanie do życia, ożywienie.

Łowić ludzi dla Jezusa znaczy przenosić ich ze środowiska śmierci i grzechu do nowego życia, które przynosi Jezus. Piotr i inni uczniowie mają za zadanie zdobywanie innych dla Jezusa, branie ich dla niego w niewolę. Słowa Jezusa przywołują te same obrazy, którymi swoją pracę opisuje św. Paweł: wszelki umysł poddajemy w posłuszeństwo, prowadzimy jako jeńca Chrystusowi (2 Kor 10,5). Należeć do Chrystusa znaczy mieć w sobie pełnię życia.

Grzech kontra wolność

„Wyjdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiekiem grzesznym”. Piotra, podobnie jak proroka Izajasza, dręczy wizja jego grzesznego życia. Upada przed Jezusem, wyznając swą grzeszność, która dyskwalifikuje go jako apostoła. Jezus swoim Słowem gasi lęk Piotra, Jego bliskość gładzi grzechy.

Piotr trzy razy okazuje swoją otwartość na Słowo Jezusa i wolność w pójściu za Nim. Po raz pierwszy wtedy, kiedy Pan prosi go o to, aby mógł skorzystać z jego łodzi podczas nauczania. Po raz drugi, gdy wbrew zdrowemu rozsądkowi wypływa w środku dnia na połów (łowiło się nocą). Po raz trzeci, kiedy pozostawia wszystko i razem ze swoimi krewnymi rusza za Jezusem.

Reklama

Koniec świata?

Obraz połowu ma także w nauczaniu Jezusa znaczenie związane z końcem świata i sądem. W jednej z Jego przypowieści królestwo Boże przypomina sieć zgarniającą ryby wszelkiego rodzaju. Na końcu czasów aniołowie oddzielą złych od dobrych, jak oddziela się dobre i złe ryby, wrzucając złoczyńców w ogień wieczny (👁 Mt 13,47–50). Apostołowie swoim życiem i głoszeniem Ewangelii obwieszczają, że historia ludzkości weszła już w swoją decydującą fazę. Zbliża się sąd Boży. Uczniowie są sługami nadchodzącego Królestwa Boga, którego blask opromienia już horyzont.

Fragment pochodzi z książki „Jutro Niedziela” na rok C

Reklama


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę