Nasze projekty

Założycielka Żywego Różańca będzie błogosławiona

Papież Franciszek zatwierdził oficjalnie cud za wstawiennictwem Sługi Bożej Pauliny Jaricot - wiernej świeckiej, założycielki wspólnot Żywego Różańca. Informację przekazało Biuro Prasowe Watykanu.

Zgodnie z komunikatem papież przyjął dziś na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu i zatwierdził kilka dekretów dotyczących cudów oraz jeden o heroiczności cnót.

Jeden z dekretów dotyczy właśnie Sługi Bożej Pauliny Jaricot – świeckiej kobiety żyjącej we Francji w na przełomie XVIII i XIX w., która zapoczątkowała m.in. dzieło wspólnot Żywego Różańca. Ona również w 1818 r. założyła lyońskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, zwane też Związkiem Lyońskim, które zajmowało się głównie zbieraniem pieniędzy na katolickie misje zagraniczne. W 1822 Związek przeniesiono do Rzymu i uczyniono je oficjalnym organem Stolicy Apostolskiej do zbierania środków materialnych na misje.

Inne również dotyczą znanych szerzej osób. Są to:

Reklama

Założyciel Rycerzy Kolumba, ks. Michał McGivney, w którego procesie beatyfikacyjnym również został teraz zatwierdzony cud. Oznacza to, że diecezja prowadząca proces wkrótce wyznaczy dokładną datę beatyfikacji. Ks. Michał J. McGivney urodził się 12 sierpnia 1852 roku w rodzinie irlandzkich imigrantów w Waterbury w stanie Connecticut a jego rodzicami byli Patrick McGivney oraz Mary McGivney. Był najstarszym synem spośród liczącego 13 osób rodzeństwa (w tym 6 z nich zmarło we wczesnym dzieciństwie). Jego ojciec pracował w Waterbury jako formierz. Uczył się w lokalnej szkole, ale przerwał naukę w wieku 13 lat, aby pracować przy młynie w fabryce mosiądzu jako rozdrabniacz. W wieku 16 lat Michael rozpoczął naukę w seminarium znajdującym się w Saint-Hyacinthe. Zmarł w wieku 38 lat na zapalenie płuc. W 1882 roku założył Rycerzy Kolumba jako stowarzyszeni wzajemnej pomocy i formacji w wierze katolickiej. Dzisiaj są oni międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,95 miliona członków. Obecni są także w Polsce i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 105 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

o. Symeon Cardon i 5 towarzyszy męczenników z Włoch, z opactwa Casamari, zabitych przez wojska napoleońskie w 1799 roku. Zatwierdzony dekret o męczeństwie, również oznacza rychłe wyznaczenie daty beatyfikacji.

o. Kosma Spessotto OFM, zabity w Nikaragui w 1980 roku. Spessotto – podobnie jak arcybiskup San Salvador Óscar Romero – wypowiedział się przeciwko niesprawiedliwości ze strony junty Salwadoru. Otrzymał szereg pogróżek śmierci. Został zabity przed mszą świętą w 1980 roku. Starania o jego beatyfikację rozpoczęła się w 1999 roku za papieża Jana Pawła II, który nazwał go Sługą Bożym.

Reklama

Dekrety o zatwierdzonych cudach do kanonizacji:

Bł. Karol de Foucauld (1858 – 1916)  mnich beatyfikowany w 2005 r. w Watykanie
Bł. Cezary de Bus (1544 – 1607) 29 września 1592 roku założył zgromadzenie Ojców Doktryny Chrześcijańskiej

Bł. Maria Dominika Mantovani (1862- 1934) – Włoszka, dziewica, współzałożycielka Zgromadzenia Małych Sióstr Świętej Rodziny; jej wielką pasją było katechizowanie i szerzenie wiary.

Reklama

 

 

ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę