Nasze projekty
fot. Wikimedia commons

Św. Kunegunda Luksemburska. Patronka Luksemburga, Niemiec i… ciężarnych kobiet

Wyjątkowa święta, która została poddana pewnej niezwykle trudnej próbie wierności małżeńskiej. Jak Kunegunda oczyściła się z zarzutów o zdradę męża? Poznajcie jej niesamowitą historię!

Reklama

Kim była święta Kunegunda Luksemburska?

Kunegunda urodziła się około 975 roku w Luksemburgu jako córka hrabiego. Od najmłodszych lat wykazywała dużą pobożność, a jej rodzice zadbali o wykształcenie córki. Ze względu na swoją urodę, o rękę Kunegundy starało się wielu mężczyzn. Jednym z nich był książę Bernard II, z którym była nawet zaręczona. Jednak ze względu na przedwczesną śmierć mężczyzny, do ich ślubu nigdy nie doszło.

Czytaj także >>> Marcin Kwaśny: Często mówię: “Jezu, Ty się tym zajmij”

Cesarzowa Kunegunda

Ostatecznie poślubiła późniejszego cesarza Henryka II, a ich małżeństwo miało ogromne znaczenie dla ówczesnej Europy. Co ciekawe, Kunegunda była bardzo zaangażowana w życie polityczne swojego kraju i brała czynny udział w podejmowaniu ważnych państwowych decyzji. W 1002 roku została koronowana na królową, a dwanaście lat później razem z mężem przyjęła tytuł cesarzowej.

Reklama

Para chętnie przekazywała swój majątek na pomoc potrzebującym. Byli również znani z fundowania kościołów i klasztorów, a jednym z nich jest katedra w Bambergu, którą można podziwiać do dziś.

Małżeństwo z Henrykiem II

Małżeństwo Kunegundy miało być szczęśliwe i pełne miłości. Para w dniu ślubu złożyła sobie nawet śluby czystości, chcąc naśladować Maryję i Józefa. Według innych źródeł, para nie mogła mieć dzieci, co wtedy mogło być powodem do unieważnienia małżeństwa. Król Henryk z miłości do Kunegundy zdecydował się jednak pozostać przy żonie i razem żyć w czystości.

Mimo swojej pobożności Kunegunda została oskarżona o zdradę. Kobieta, aby udowodnić swoją niewinność, musiała przejść boso po rozżarzonych do czerwoności żelaznych prętach. Po wykonaniu zadania, na stopach kobiety nie pojawił się nawet najmniejszy ślad oparzenia, dzięki czemu oczyściła się z zarzutów. Według niektórych źródeł przed poddaniem się próbie ognia miała usłyszeć głos z nieba, który dodał jej odwagi.

Reklama

Czytaj także >>> Edyta Golec: W naszej rodzinie Pan Bóg jest bardzo ważny

Życie zakonne

Po śmierci Henryka, Kunegunda wstąpiła do ufundowanego przez siebie klasztoru benedyktynek. Podczas uroczystości poświęcenia budynku, kobieta zdjęła swoje cesarskie szaty i zamieniła je na habit. Z kolei cały swój majątek przekazała kościołowi i potrzebującym.

Kunegunda była prostą mniszką, ale znana była z częstych interwencji. Pewnego razu, kiedy jedna z jej  sióstr przestała wywiązywać się ze swoich obowiązków, Kunegunda w złości miała uderzyć kobietę w twarz. Ślad po tym wydarzeniu miał zostać na jej policzku do końca życia.

Reklama

Przed śmiercią, Kunegunda zrezygnowała z wystawnego pogrzebu. Zależało jej, tylko aby została pochowana obok swojego męża.

Wspomnienie świętej Kunegundy

Święta Kunegunda Luksemburska jest patronką Luksemburga oraz Niemiec. Uznaje się ją również za orędowniczkę ciężarnych kobiet i chorych dzieci. Często przedstawiana jest z mężem podczas próby wierności małżeńskiej lub w habicie trzymającą w rękach kościół. Została kanonizowana w 1200 roku przez papieża Innocentego III, a jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 3 marca.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę