Nasze projekty

Seminarium duchowne w Kolonii zamieni się w noclegownię dla bezdomnych

Metropolita Kolonii kard. Rainer Maria Woelki zdecydował, aby budynek wyższego seminarium duchownego tej archidiecezji oddać do dyspozycji osobom bezdomnym. Posługiwać im będą alumni i młodzi wolontariusze.

O swoim pomyśle opowiedział w rozmowie z włoskim serwisem Vatican News

W ostatnich dniach moi współpracownicy z Caritas powiedzieli mi, że sytuacja osób bezdomnych jest coraz bardziej dramatyczna. Wspomniały o tym także gazety i telewizja. Wielu bezdomnych nie ma teraz gdzie zjeść ani się umyć przez kilka dni, brakuje im podstawowych możliwości. Także tutaj, w Niemczech, kryzys związany z koronawirusem stawia przed nami wielkie wyzwania. Organizacje pomagające bezdomnym musiały zamknąć stołówki a swoje siły przerzucić na opiekę nad samotnymi seniorami, także zagrożonymi zarażeniem. Dlatego pomyślałem: musimy zainterweniować jako Kościół. Jesteśmy przecież nie tylko wspólnotą Eucharystyczną, ale również wspólnotą miłości caritas, to należy do naszego bycia chrześcijaninem.

mówi kard. Woelki. Przyznaje, że jest to również ich odpowiedź na często powtarzane apele papieża Franciszka. Nie dalej jak dziś Ojciec Święty znów przypomniał o tym, żeby nie zapominać o pomocy bezdomnym, szczególnie zagrożonym w czasie epidemii.

Reklama
Reklama

Chce, aby w budynku seminarium znalazły się nie tylko miejsca do spania, ale też możliwość umycia i posilenia się dla bezdomnych. Gotować dla nich będą pracownicy i wolontariusze diecezjalnej Caritas, we współpracy z młodzieżą z różnych duszpasterstw oraz chętnymi klerykami. 

W tej chwili nie wiem, ilu bezdomnych przyjdzie prosić o przyjęcie. Mam jednak nadzieję, że wszyscy potrzebujący znajdą drogę do nas. Myślę, że możemy zająć się nawet 100-150 osobami. Kuchnia naszego Wikariatu, która zwykle przygotowuje posiłki codziennie dla współpracowników, jest w stanie przygotować ich znacznie więcej, to nie problem

mówi kardynał. 

Reklama
Reklama

ad, Vatican News/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite