Nasze projekty

Franciszek i bezdomni spotkają się przy wspólnym stole. „Nie bądźmy obojętni”

Papież Franciszek spotka się z bezdomnymi z okazji Światowego Dnia Ubogich, który będzie obchodzony w najbliższą niedzielę. Bezdomność stanowi poważny problem w Wiecznym Mieście. Na ulicach Rzymu mieszka osiem tysięcy osób.

Fot. influenzando/Cathopic

Prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia kard. Konrad Krajewski przypomniał w rozmowie z Radiem Watykańskim, że papież Franciszek uczy nieodwracania oczu od ubogich i zachęca do kreatywności w niesieniu pomocy. Papieski jałmużnik podkreślił, że kolejne projekty nie są wymyślane przy stole, tylko rodzą się z konkretnych potrzeb. Stąd powstanie przy placu św. Piotra przychodni, łaźni i fryzjera dla ubogich oraz noclegowni. Przed Dniem Ubogich działamy przede wszystkim praktycznie wydłużając godziny opieki medycznej dla naszych potrzebujących – zaznaczył kard. Krajewski.

Oczywiście przygotowujemy się do tego dnia, bo jest to pewna celebracja, może nawet jakiś szczególny moment, gdyż wraz z Papieżem – na Eucharystii i przy wspólnym obiedzie – będziemy przeżywać ten dzień, ale staramy się każdego dnia dbać o ubogich – podkreślił papieski jałmużnik.

Wskazał, iż list Ojca Świętego na Światowy Dzień Ubogich pokazuje nam, co mamy robić: po Eucharystii musi być przedłużenie tego stołu eucharystycznego na stół, przy którym możemy się spotkać. Ojciec Święty w tym roku zaprasza znowu do Auli Pawła VI. Będzie około 1200 bezdomnych wraz z wolontariuszami, z którymi zasiądzie do wspólnego posiłku – podkreślił kard. Krajewski. Jak zauważył, praktyczne przygotowanie od obchodów stanowi to, że w całym tygodniu poprzedzającym ten dzień, wydłużona jest praca ambulatorium pod Kolumnadą Berniniego. Każdego dnia normalnie przyjmuje się tam ok. 70 bezdomnych, szczególnie bez dokumentów. Obecnie jest ich znacznie więcej.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Papież zachęca Polaków do wspierania potrzebujących

Jałmużnik zwrócił uwagę, iż w przychodni wykonywane są podstawowe działania, jak m.in. badania krwi, USG, a potrzebujący otrzymują bezpłatne leki z apteki watykańskiej. Kard. Krajewski przypomniał, że Ojciec Święty zachęca też, aby każda parafia, wspólnota zakonna, ale także każdy z nas zaprosił do domów bezdomnych. My, Polacy znamy tą tradycję, bo przecież w Wigilię zawsze zostawiamy puste miejsce dla kogoś, kto mógłby przyjść. W ten dzień Ojciec Święty, nie znając tej polskiej tradycji, zaprasza właśnie w podobny sposób, by każdy z nas po Eucharystii zaprosił tego dnia do swego domu, do wspólnego stołu, choćby jedną osobę potrzebującą – powiedział kard. Krajewski.

Papieski jałmużnik przypomniał, iż w pierwszych dniach swej posługi usłyszał od Franciszka, że na początku będzie mu trudno, ale zobaczy, iż przebywanie z ubogimi stanowi najpiękniejszą część życia chrześcijańskiego. Wskazał też na znaczenie papieskiej zachęty, by nie odwracać oczu od ubogich.

Reklama

To bardzo ważne przesłanie, byśmy byli wrażliwi, nawet gdy nie możemy pomóc, byśmy nie byli obojętni. Bo przeciwieństwem miłości jest obojętność. I to chyba najgorsze, co by mogło się nam zdarzyć. Pamiętamy ubogiego, który leżał pod schodami człowieka bardzo bogatego i ten nie zorientował się, że ten ubogi był dla niego. Myślę, że Ojcu Świętemu chodzi właśnie o to, byśmy zauważyli tych, którzy są wokół nas, którzy żyją na naszych klatkach schodowych, przed naszymi domami. Chodzi mu o to, byśmy nie byli obojętni. Bo już samo to sprawi, że będziemy w stanie im pomóc – powiedział papieskiej rozgłośni kard. Krajewski.

Watykańska przychodnia dla ubogich przyjmowała średnio ok. 700 osób miesięcznie. Ostatnio liczba ta się niemal podwoiła. Po pomoc coraz częściej zgłaszają się ubożejące rodziny i osoby samotne, które z powodu nasilającego się kryzysu nie są w stanie opłacić sobie leczenia.

PRZECZYTAJ: Franciszek: pytanie nie brzmi, czy głosić Ewangelię, ale jak ją głosić

Reklama

Vatican News, Beata Zajączkowska, KAI

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę