Nasze projekty

Abp Ryś modlił się na cmentarzu dla bezdomnych. „Świętość mierzy się miarą przyjmowania, a nie tylko dawania”

"Świętość mierzy się miarą przyjmowania, a nie tylko dawania, a już na pewno w spotkaniu z Bogiem liczy się to, co potrafimy przyjąć. Wrócimy z tej modlitwy innymi ludźmi dlatego, że Bóg nas nieustannie obdarowuje" - mówił abp Grzegorz Ryś, który w uroczystość Wszystkich Świętych przewodniczył mszy świętej na łódzkim cmentarzu przy ul. Zakładowej, w miejscu, gdzie pochowani są biedni i bezdomni.

fot. Archidiecezja Łódzka/Youtube.com

Na liturgii zgromadzili się duchowni, siostry zakonne oraz wierni, którzy odpowiedzieli na zaproszenie metropolity łódzkiego, by modlić się za tych, którzy odeszli w samotności, a których grobów nikt nie odwiedza.

W homilii abp Ryś mówił o trzech postawach: niewolnika, dziecka i ubogiego. Zauważył, że żadna z nich nie podoba nam się, pewnie dlatego, że są to obrazy słabości. To są ludzie, którzy nic nie mogą, są mali, w jakimś sensie są ostatni. W tym miejscu mamy groby ludzi, którzy zostali pochowani przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Byli ludźmi ostatnimi w kategoriach naszego społeczeństwa, którzy – wydaje się – nic nie mogą, są mali w kategoriach tego świata. Dzisiejsze czytania wzywają nas, byśmy te postawy wybrali, a nie patrzyli na nie jak na dopust boski. Może stać się tak w życiu, że nie będziesz mieć pieniędzy i zostaniesz skazany na ubóstwo, albo będziesz ciągle traktowany jako dziecko, z którego zdaniem nikt się nie liczy: przynieś, wynieś, pozamiataj – tłumaczył kaznodzieja.

Jak wskazał, świętość mierzy się miarą przyjmowania, a nie tylko dawania, „a już na pewno w spotkaniu z Bogiem liczy się to, co potrafimy przyjąć”. Wrócimy z tej modlitwy innymi ludźmi dlatego, że Bóg nas nieustannie obdarowuje – podkreślił metropolita łódzki.

Reklama

Po liturgii odbyła się procesja po cmentarzu, podczas której modlono się za zmarłych pochowanych na łódzkiej nekropolii, ale także na innych cmentarzach Polski i świata.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę