Nasze projekty

Płonie już Betlejemskie Światło Pokoju

Pandemia nie przeszkodziła kontynuować tradycji zapalenia Betlejemskiego Światła Pokoju. Inicjatorem tej tradycji jest radio ORF w Górnej Austrii. W tym roku przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju towarzyszy hasło "Światło Służby".

Od 1986 roku ogień od lampy oliwnej, wiszącej w Grocie w Betlejem nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa, zapalało dziecko z Górnej Austrii wyróżnione nie tylko za dobrą naukę, ale też i aktywność społeczną. W tym roku warunki nie pozwoliły na podróż do Ziemi Świętej dziecka z Austrii, więc światełko zapaliła dziewięcioletnia Maria Khoury z Betlejem.

Dziewczynka przyjęła to zadanie z wielką radością. Moja rodzina i ja jesteśmy dumni , że staliśmy się częścią tej pięknej tradycji bożonarodzeniowej – powiedziała.

Lokalny kamerzysta Walid Kamar z Jerozolimy przewiózł Betlejemskie Światło z Betlejem do Tel Awiwu, skąd samolotem austriackich linii AUA zostało przewiezione do Austrii. W studiu ORF w Linzu Betlejemskie Światło Pokoju oficjalnie powitali 16 listopada szef kraju związkowego Górnej Austrii Thomas Stelzer i regionalny dyrektor ORF Kurt Rammerstorfen. W tym roku, w czasach pełnych wyzwań, to światło pokoju będzie nie tylko ważnym symbolem Bożego Narodzenia, ale przede wszystkim także znakiem ufności i wspólnoty – powiedział Stelzer.

Reklama

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób „znak pokoju z Betlejem” będzie w tym roku rozsyłany dalej: do różnych miejsc w Austrii, w Europie, a także w USA i kilku krajów Ameryki Łacińskiej. Od wielu lat w akcji uczestniczą także polscy harcerze, którzy roznoszą Światło Betlejemskie do szpitali, szkół, domów opieki społecznej, kościołów, urzędów i instytucji w całym kraju. Akcjom tym towarzyszą zazwyczaj zbiórki upominków dla dzieci, spędzających święta w szpitalach i domach dziecka oraz dla pensjonariuszy domów spokojnej starości.

Światło służby

W Polsce przekazywaniem światła pokoju zajmuje się Związek Harcerstwa Polskiego. Jak czytamy na stronie, w tym roku hasłem akcji będą słowa „Światło służby”. „Droga młodego druha czy druhny do bycia świadomym członkiem ZHP rozpoczynała się od przygotowania do złożenia przyrzeczenia harcerskiego. W uroczysty sposób obiecaliśmy „całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce” oraz bliźnim, przestrzegając Prawa Harcerskiego” – pisze ks. podharcmistrz Filip Pajestka, kapelan Betlejemskiego Zlotu.

Przyznaje, że „służba” może wydawać się słowem niezbyt modnym i wymagającym, ale nie dla harcerzy. „Chcemy w nowo narodzonym Jezusie zobaczyć Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” – napisał.

Reklama

Ponad 30-letnia tradycja

Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w 1986 roku z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. „Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która w tymże roku zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia ta podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się nowy pomysł – światła pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach. Wśród mieszkańców Austrii obie akcje: Betlejemskiego Światła Pokoju, a nade wszystko starsza od niej, bo licząca już 80 lat, „Licht ins Dunkel” („Światło w ciemności”) cieszą się wielką popularnością. Telewizyjna reklama i wielkie plakaty tej akcji stały się już stałym elementem czasu Adwentu.

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę