Nasze projekty

Ks. prof. Kowalski o konflikcie na Bliskim Wschodzie: paliwem jest nienawiść w języku

"Nienawiść wyrażana w języku komunikacji jest tylko paliwem dla tego tragicznego konfliktu" - powiedział ks. prof. Marcin Kowalski, dyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela w rozmowie z watykańskimi mediami.

fot. Mohammed Ibrahim/unsplash.com

Kolejny raz papież Franciszek wyraził zaniepokojenie szerzeniem się w świecie antysemityzmu. Mówił tym m.in. podczas spotkania z 30-osobową delegacją Konferencji Rabinów Europejskich. W rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News o wadze słów papieża mówi ks. prof. Marcin Kowalski, dyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela. 

ZOBACZ: Papież do rabinów: martwi mnie antysemityzm, stanowczo go potępiam

Nienawiść wyrażana w języku komunikacji jest tylko paliwem dla tego tragicznego konfliktu – podkreślił kapłan, wskazując na obecną sytuację w Izraelu i Palestynie oraz incydenty antysemickie w Europie i na świecie. Jak dodał, chrześcijanie powinni okazać braterstwo wszystkim prześladowanym. Ono musi także wyrażać się w konkretnych aktach solidarności, jeśli przeciw narodowi żydowskiemu kierowane są pełne nienawiści groźby, dotyczące jego egzystencji – podkreślił. 

Reklama

Ks. prof. Kowalski przypomniał też, jak ważne jest uświadomienie sobie dziś istoty kultury judeochrześcijańskiej. Europejska demokracja, którą się szczycimy, nie byłaby możliwa bez tego wywindowania człowieka i jego praw na taki piedestał, jak nastąpiło to w kulturze żydowskiej z elementami grecko-rzymskimi. Wartości judeochrześcijańskie stoją na straży naszych wartości i wolności obywatelskich, naszego ustroju, praw, pojmowania także siebie samych w tym świecie – podkreślił. Dodał, że dziś zapomina się o tych kwestiach, a to prowadzi do przemocy i wykorzystywania drugiego człowieka.

KAI,ap/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja