Nasze projekty

Papież do rabinów: martwi mnie antysemityzm, stanowczo go potępiam

Franciszek jest zaniepokojony szerzeniem się w świecie antysemityzmu. Wyraził to w przemówieniu, które wręczył podczas audiencji dla 30-osobowej delegacji Konferencji Rabinów Europejskich.

fot. Vatican News/Youtube.com

Ze względu na problemy zdrowotne nie mógł go przeczytać osobiście, ale przekazał go rabinom w formie pisanej i każdego z nich osobiście pozdrowił. W tekście przemówienia nawiązał w pierwszym rzędzie do ostatnich wydarzeń w Ziemi Świętej. „Po raz kolejny przemoc i wojna rozszalały się na tej pobłogosławionej przez Najwyższego ziemi, która wydaje się być nieustannie wstrząsana niegodziwością nienawiści i śmiercionośnym zgiełkiem broni” – napisał Franciszek.

ZOBACZ: Franciszek powiedział, że nie czuje się dobrze. Watykan: „papież ma drobne przeziębienie”

Przypominając o potrzebie dialogu judaizmu i chrześcijaństwa wskazał na wkład św. Jana Pawła II. To on podczas pierwszej wizyty w rzymskiej synagodze zauważył, że judaizm nie jest dla chrześcijan czymś zewnętrznym, ale w pewien sposób należy do istoty naszej religii. Nazwał was – przypominał Franciszek „naszymi umiłowanymi braćmi”, „naszymi starszymi braćmi”. Można zatem powiedzieć, że nasz dialog, bardziej niż dialogiem międzyreligijnym, jest dialogiem rodzinnym.

Reklama

Franciszek przypomniał, że on sam potwierdził tę prawdę, kiedy w 2016 udał się do synagogi. Stwierdził wówczas: „należymy do jednej rodziny, rodziny Boga, który nam towarzyszy i chroni nas jako swój lud”.

Papież podkreślił, że dialog z judaizmem ma szczególne znaczenie dla chrześcijan, ponieważ mają oni żydowskie korzenie. „Jezus urodził się i żył jako Żyd; On sam jest pierwszym gwarantem żydowskiego dziedzictwa w chrześcijaństwie, a my, którzy jesteśmy Chrystusowi, potrzebujemy was, drodzy bracia, potrzebujemy judaizmu, aby lepiej zrozumieć samych siebie. Dlatego ważne jest, aby dialog żydowsko-chrześcijański zachował wymiar teologiczny, kiedy zajmuje się kwestiami społecznymi, kulturowymi i politycznymi” – dodał.

Podkreślił zarazem, że podczas aktualnej nocy konfliktów chrześcijanie i Żydzi, jako wierzący w jedynego Boga, spoglądają na Tego, którego prorok Izajasz nazywa sędzią i rozjemcą między narodami, dodając wspaniałe proroctwo pokoju o mieczach, które zostaną przekute na lemiesze i o tym, że narody nie będą się już więcej zaprawiać do wojny. W tym czasie zniszczenia my, wierzący, jesteśmy wezwani do budowania braterstwa i otwierania dróg pojednania – stwierdził Franciszek, dodając, że to nie broń, terroryzm i wojna, lecz współczucie, sprawiedliwość i dialog są odpowiednimi środkami do budowania pokoju.

Reklama

CER, jako europejski rabinat, reprezentuje około 1000 członków i 800 aktywnych rabinów ortodoksyjnych. Niedawno konferencja przeniosła swoją siedzibę do Monachium. Misją CER jest obrona praw religijnych Żydów w Europie oraz promowanie wolności religijnej i dialogu międzyreligijnego. Przewodniczącym CER od 2011 roku jest były naczelny rabin Moskwy, Pinchas Goldschmidt, który obecnie mieszka na wygnaniu.

PRZECZYTAJ: Sąd nie zgodził się na przeniesienie małej Indi do rzymskiego szpitala. Bliscy dziewczynki: „chcemy, aby żyła”

KAI, kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę