Nasze projekty

Kolejna noc wojny w Ukrainie. Co się wydarzyło?

Rosyjskie wojska po raz kolejny bombardowały ukraińskie miasta, w tym Charków i Kijów. Ostrzelali również samochód wiozący szwajcarskiego dziennikarza. Podsumowujemy zeszłą noc.

fot. Nexta/Twitter.com

Nocny ostrzał miast

W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie wojska nasiliły ostrzał Ukrainy. Mieszkańcy większości miast, noc spędzili w schronach. „W niedzielny wieczór syreny alarmowe zawyły w 17 ukraińskich miastach” – poinformowała agencja Ukrinform.

W Czernihowie ostrzał prowadzony był we wszystkich dzielnicach, w Charkowie spłonął budynek prokuratury, uszkodzona została wieża telewizyjna. Wojsko uderzyło także w dzielnice mieszkalne. Pod ciężkim ostrzałem znalazły się również przedmieścia Kijowa i Mikołajowa.

Ostrzał w kierunku szwajcarskiego dziennikarza

Tuż przed północą jedna z ukraińskich telewizji przekazała, że rosyjscy żołnierze zaatakowali i okradli szwajcarskiego dziennikarza, który relacjonuje wojnę. Samochód Guillaume’a Briqueta, pomimo oznaczenia „press” został ostrzelany w obwodzie mikołajowskim.

Żołnierze zabrali mu paszport, rzeczy osobiste (m.in. laptopa, na którym były nakręcone wcześniej materiały, i hełm) oraz 3 tys. euro. Dziennikarz doznał obrażeń twarzy i ramienia, trafił do szpitala.

Reklama

Dziś kolejna runda negocjacji

Na poniedziałek zaplanowano kolejną rundę negocjacji pomiędzy Ukrainą a Rosją. Szef ukraińskiej delegacji, David Arachmia w wywiadzie dla FOX News, powiedział, że Ukraina nie zgodzi się na na to, by uznać niepodległość separatystycznych republik czy aneksję Krymu przez Rosję. Przekazał również, że Ukraina może zrezygnować ze wstąpienia do NATO, jeśli otrzyma od Zachodu inne wiążące gwarancje bezpieczeństwa.

NATO daje nam dziś jasno do zrozumienia, że nie ma możliwości rozpoczęcia rozmów o naszej akcesji do sojuszu w szybkiej perspektywie. To nie będzie nawet najbliższe 5-10 lat. Dlatego jesteśmy gotowi do rozmowy na temat przyjęcia jakiegoś modelu pozostania poza NATO, ale z gwarancjami bezpieczeństwa wydanymi nam przez USA, Wielką Brytanię, Chiny czy chociażby Niemcy lub Francję. Jesteśmy otwarci na omawianie takich spraw w szerszym gronie, nie tylko w rozmowach bilateralnych z Rosją, ale także z innymi partnerami – wyjaśnił.

pa, onet.pl, polityka.pl, wirtualnemedia.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę