Nasze projekty

Izba Lekarska we Francji ostro o próbie zniesienia klauzuli sumienia ws. aborcji

Izba Lekarska we Francji stanowczo sprzeciwia się propozycji nowego prawa, która przesuwa próg aborcji na życzenie z 12. na 14. tydzień ciąży, a personel medyczny pozbawia prawa do sprzeciwu sumienia. Jest to pozarządowa inicjatywa parlamentarna, która 8 października została przyjęta w Izbie Deputowanych.

W wydanym w ubiegłą sobotę oświadczeniu Izba Lekarska zauważa, że wbrew intencjom parlamentarzystów, nowe prawo nie sprawi, że aborcja stanie się we Francji łatwiej dostępna. Zniesienie natomiast klauzuli sumienia jest nieuzasadnione i stanowi bardzo niepokojący sygnał.

Zdaniem przewodniczącego Krajowej Rady Izby Lekarskiej, nowe prawo jest przejawem niezrozumienia roli lekarza. Skoro zmusza się go do wykonywania niektórych czynności, to jego rola została sprowadzona do świadczenia usług. Lekarz tymczasem – podkreśla Patrick Bouet – ma prawo oświadczyć, że w niektórych okolicznościach staje wobec konfliktu wartości.

ZOBACZ: Francja: Legalizacja aborcji do 14. tygodnia ciąży. Parlament przyjął projekt ustawy

Reklama
Reklama

– Wyobraźmy sobie, że podczas kryzysu COVID pojawiłoby się prawo, które zakazywałoby przyjmowania pacjentów powyżej 80. roku życia. Czy w takiej sytuacji też mielibyśmy się zastosować do takiego nakazu? – pyta retorycznie przedstawiciel francuskich lekarzy.

Jego zdaniem, zniesienie klauzuli negatywnie wpłynie też na poczucie bezpieczeństwa u samych kobiet, które odtąd nie będą wiedzieć, czy lekarz dokonujący aborcji nie czyni tego wbrew swym najgłębszym przekonaniom.

Izba Lekarska w ostrych słowach krytykuje też postawę rządu, który nie zajął jasnego stanowiska w sprawie projektu nowego prawa i nie przygotował się na parlamentarną debatę w tej sprawie, choć była ona od dawna zaplanowana.

Reklama
Reklama

ah, KAI/Stacja7

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite