Nasze projekty

W Rzymie pokazano film o Rodzinie Ulmów. To pierwszy zagraniczny pokaz

Pokaz specjalny filmu dokumentalnego TVP Polonia pt. „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” odbył się w czwartek, 14 września w Bazylice św. Piotra w Okowach w Rzymie. "Należy światu opowiedzieć historię rodziny Ulmów" - podkreśla reżyserka filmu Marta Pietrasiewicz.

fot. PLinVatican/twitter.com

Produkcja, zrealizowana w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Watykanie, przedstawia tragiczną historię beatyfikowanej 10 września rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów. W pierwszym zagranicznym pokazie filmu uczestniczyli dyplomaci z różnych krajów świata, hierarchowie Watykanu, wielu znamienitych gości włoskiej elity, przedstawiciele polskich władz i Polonii oraz dziennikarze.

W czasie pokazu metropolita przemyski, abp Adam Szal przekazał relikwie rodziny Ulmów prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, kard. Marcello Semeraro.

ZOBACZ: Relikwie Ulmów będą peregrynować po Polsce. Kiedy rozpoczęcie?

Reklama

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Adam Kwiatkowski, przypomniał zebranym, że podczas II wojny światowej straciliśmy ponad 5 milionów naszych obywateli, w tym 2,5 miliona osób pochodzenia żydowskiego. Pamiętamy o tym szczególnie w kontekście trwającej właśnie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pamiętamy, bo znów rosyjski zbrodniczy reżim zabija niewinnych ludzi, a Polacy spieszą z pomocą – tym razem niewinnym obywatelom Ukrainy – dodał. Dziękując TVP Polonia za realizację filmu i współorganizację tego historycznego wydarzenia podkreślił, że film TVP Polonia o rodzinie Ulmów jest niezwykle ważny i interesujący. Bardzo się cieszę, że został pokazany podczas wyjątkowego, historycznego pokazu w Rzymie dla trzech korpusów dyplomatycznych, hierarchów Watykanu, przedstawicieli Polonii i dziennikarzy z różnych krajów świata – podsumował ambasador Adam Kwiatkowski.

„Czy możemy sobie wyobrazić większy dowód chrześcijańskiej miłości bliźniego?”

W pokazie specjalnym filmu TVP Polonia o rodzinie Ulmów wzięła udział, przebywająca z wizytą służbową w Rzymie, marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek, która wcześniej często podkreślała, że będzie mówiła głośno o tym, jaką bohaterską rodziną byli nie tylko Ulmowie, ale jakimi bohaterami byli Polacy, którzy udzielali pomocy i schronienia Żydom. Marszałek Elżbieta Witek dziękując za możliwość uczestnictwa w tym niezwykłym wydarzeniu powiedziała: Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj, w tak licznym gronie, poza granicami mojej ojczyzny, możemy oglądać film, film dokumentalny, czyli prawdziwy, o wspaniałej i wyjątkowej rodzinie Ulmów. Bardzo dziękuję.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Franciszek modlił się przy relikwiach bł. rodziny Ulmów. „Ta beatyfikacja zwróciła naszą uwagę na rodzinę”

W trakcie pokazu specjalnego, ambasador RP we Włoszech, Anna Maria Anders, odczytała list wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, w którym podkreślił, że aby w pełni zrozumieć na czym polegał heroizm postawy Wiktorii i Józefa Ulmów, i dlaczego Kościół katolicki umieścił całą rodzinę w gronie błogosławionych, trzeba cofnąć się do historii. Przypomniał, że w czasie II wojny światowej Polska była jedynym krajem, w którym za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Czy możemy sobie wyobrazić większy dowód chrześcijańskiej miłości bliźniego? Czy istnieje większa poświęcenie niż wtedy, kiedy poświęcamy własne życie w obronie bliźnich, w obronie człowieczeństwa? Czy, wreszcie, istnieje większy dowód człowieczeństwa? Nie bez przyczyny na wielu wystawach, w filmach, wspomnieniach o Ulmach powraca słowo: Nie ma większej miłości – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

„Należy światu opowiedzieć historię rodziny Ulmów”

Specjalnemu pokazowi dokumentu TVP Polonia pt. „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” w reżyserii Marty Pietrasiewicz towarzyszyła wystawa Polskiej Fundacji Narodowej „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”.

Pod koniec 2022 roku papież Franciszek ogłosił światu swoją decyzję o zakończeniu procesu beatyfikacji rodziny Ulmów. Nikt nie miał wątpliwości, że sama beatyfikacja będzie niezwykle ważnym wydarzeniem. TVP Polonia, której misją jest opowiadanie światu o ważnych wydarzeniach i Polakach, o ich dokonaniach i wydarzeniach związanych z Polską, zdecydowała, że należy światu opowiedzieć historię rodziny Ulmów. W ten sposób zrodził się pomysł na film dokumentalny. Bardzo się cieszę, że w tym niezwykłym miejscu, w Bazylice św. Piotra w Okowach, ten film był pokazywany – powiedziała tuż po pokazie reżyserka, Marta Pietrasiewicz.

„Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” w reżyserii Marty Pietrasiewicz, to najnowszy film dokumentalny TVP Polonia. Opowiada on historię Wiktorii i Józefa Ulmów z Markowej, która zapłaciła najwyższą cenę za okazanie miłości prześladowanym Żydom podczas II wojny światowej.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę