Nasze projekty

Wiadomo, jaką drogą będzie prowadzony proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć. Postulator wyjaśnia

Proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć będzie się toczył w kierunku udowodnienia heroiczności cnót - przekazał ks. Paweł Wróbel SDS, postulator procesu beatyfikacyjnego.

Fot. helenakmiec.pl

W przekazanym mediom oświadczeniu postulator odniósł się do pytań o to, czy proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć będzie prowadzony drogą udowodnienia heroiczności cnót czy męczeństwa.

„Po przeprowadzeniu fazy przygotowawczej procesu, wyrażeniu pozytywnej opinii przez Konferencję Episkopatu Polski, a także po udzieleniu nihil obstat Stolicy Apostolskiej informuję, że proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć będzie się toczył w kierunku udowodnienia heroiczności cnót Sługi Bożej, zgodnie z art. 31 Instrukcji Sanctorum Mater” – poinformował ks. Paweł Wróbel SDS.

Inauguracja procesu odbędzie się 10 maja 2024 roku.

Reklama

Proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć

W specjalnym edykcie abp Marek Jędraszewski ogłosił rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

W dokumencie metropolita krakowski podkreślił, że w życiu Heleny Kmieć „bardzo ważnym aspektem stała się możliwość pomocy i świadczenia dobra drugiemu człowiekowi”. „Wynikało to z jej głębokiego przekonania, że jako osoba wierząca ma obowiązek dzielenia się doświadczeniem spotkania Boga z innymi ludźmi” – czytamy.

Helena Kmieć angażowała się m.in. w wolontariat Caritas oraz Wolontariat Misyjny „Salvator”, gdzie miała odkryć swoje powołanie misyjne.

Reklama

Jej ostatni półroczny wyjazd misyjny rozpoczął się 8 stycznia 2017 roku w ochronce dla dzieci prowadzonej przez Siostry Służebniczki Dębickie w Cochabambie w Boliwii. Jednak w nocy 24 stycznia 2017 roku wolontariuszka została brutalnie zamordowana.

„Po śmierci Heleny Kmieć spontanicznie pojawiła się wśród wiernych opinia o jej świętym życiu oddanym Bogu i Kościołowi. Wiele osób modliło się i modli za Jej wstawiennictwem. Przykład Służebnicy Bożej z pewnością może stanowić inspirację do tego, by w życiu – szczególnie ludzi młodych – z wielką pasją i zaangażowaniem realizować swoje powołanie do świętości poprzez działalność wolontariacką i misyjną” – podkreśla w dokumencie abp Jędraszewski.

ZOBACZ TEŻ: Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć

Reklama

kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę