Nasze projekty

Donbas. Dwuletnia pomoc w cieniu wojny zrealizowana przez Fundację Most Solidarności i Caritas Mariupol

5689 wizyt domowych, 50 wyszkolonych opiekunów socjalnych, 21600 odwiedzin potrzebujących. To tylko niektóre z liczb obrazujące skalę pomocy ludności cywilnej zamieszkującej strefę przyfrontową w Donbasie na Ukrainie, jakiej udzielono w ramach projektu zrealizowanego przez Fundację Most Solidarności i Caritas Mariupol.

fot. Paweł Kęska

„Nie zostawiajcie nas!”

Projekt był odpowiedzią na tragiczną sytuację mieszkańców wiosek znajdujących się w strefie linii rozgraniczenia pomiędzy Ukrainą a republikami Doniecką i Ługańską. Potężna emigracja związana z działaniami wojennymi spowodowała wyludnienie i zapaść ekonomiczną oraz socjalną regionu. Samotni ludzie starsi, opuszczeni często przez członków rodzin, zostali pozbawieni dostępu do wielu usług, a ich życie zamieniło się często w dramatyczną wegetację. O tragicznej sytuacji w regionie od dawna informuje wiele międzynarodowych organizacji pomocowych. 

Myślałam, że moje życie będzie dobre a na starość co się stało? Zostałam sama. Wszystko jeszcze sama robiłam do wojny, teraz nie mogę. Moje dzieci są daleko – mówi 87-letnia Klavdia Semenovna Baeva ze wsi Kamianka, zlokalizowanej w strefie buforowej w Donbasie. Jak dodaje, wsparcie opiekunki socjalnej z polskiego projektu pomocy jest dla niej nieocenione. Nie zostawiajcie nas, tak bardzo dziękuję Polsce, że nas nie zostawiliście, pomagajcie nam!

CZYTAJ: Donbas. Sześć lat w cieniu wojny – jak rozpada się świat

Reklama

Nie ma mowy o wyborze

Celem projektu rozwojowego finansowanego przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych było kompleksowe wsparcie mieszkańców zniszczonej strefy połączone z intensywnym wsparciem lokalnej samoorganizacji. W trakcie dwuletnich działań dwa zespoły medyczne wyjeżdżały do pacjentów mieszkających w wioskach znajdujących się w pobliżu frontu aż 190 razy. Odbyto w tym czasie 5689 wizyt domowych. Dzięki realizacji projektu, wyszkolono 50 opiekunów socjalnych rekrutujących się z bezrobotnej ludności strefy. Do 150 osób starszych, specjalistyczna pomoc dotarła aż 21600. Pograniczne wioski odwiedziły także motywacyjne zespoły doradcze złożone z psychologa i prawnika.

Praca w strefie buforowej oznacza tylko jedno – jeśli ludzie są odcięci od infrastruktury przez operacje wojskowe, konflikty zbrojne, jeśli są odcięci od wysokiej jakości opieki medycznej, muszę tam pojechać, nie ma mowy o wyborze, to jest kwestia obowiązku lekarskiego – mówi Aleksander Gontariev, lekarz i konsultant medyczny, który w projekcie pomocy w Donbasie pracował przez rok. 

Reklama

Długofalowe efekty

Dzięki tej intensywnej pracy zespoły lokalnych pracowników socjalnych funkcjonujące w zrujnowanym pod każdym względem obszarze, założyły w wioskach strefy 5 nowych organizacji pozarządowych, które będą samodzielnie kontynuowały działalność. Organizacje, które otrzymały granty wspierające pierwszy etap ich działalności będą się zajmowały wsparciem osób starszych i pozbawionych pomocy oraz różnymi rodzajami usług, w tym pieczeniem chleba, remontami oraz zabezpieczaniem żywności dla żołnierzy ukraińskich stacjonujących na froncie.

Kobiety w zagubionych wioskach na Donbasie są bardzo wdzięczne, że dostały możliwość samorealizacji poprzez szkolenia i wsparcie w zakładaniu NGO. Mają dużą motywację do działania, uwierzyły w swój ogromny potencjał. Jestem przekonana, że nasze działanie przyniesie długofalowe efekty – tak o realizacji projektu mówi prezes Fundacji Most Solidarności, Marta Titaniec.

Reklama

Fundacja Most Solidarności istnieje od 2017 roku. Aktualnie fundacja prowadzi działania w zakresie pomocy rozwojowej we wschodniej Europie aplikując również o projekty w zakresie pomocy humanitarnej w innych obszarach świata. Fundacja korzysta ze środków Polskiej Pomocy MSZ. Działania fundacji można wesprzeć TUTAJ.

mat. prasowe, zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę