Nasze projekty

60 proc. mniej kleryków w seminariach. Spadek powołań we Włoszech

W czasie ostatnich 50 lat liczba nowych powołań we Włoszech zmniejszyła się o ponad 60 procent: z 6337 w 1970 roku do 2103 w 2019 roku. Obecnie w seminariach formuje się tam 1804 kleryków.

fot. Michel Grolet / Unsplash

Według danych opublikowanych przez Krajowe Biuro Duszpasterstwa Powołaniowego w 120 wyższych seminariach włoskich formuje się 1804 alumnów diecezjalnych. Większość z nich znajduje się w Lombardii (266 osób, 15 proc. ogółu) oraz w Lacjum (230, 13 proc.).

W rankingu wyróżniają się dwa południowe regiony z najmniejszą liczbą kleryków: Kalabria z 29 i Basilicata 23 kandydatami do święceń na 500 tys. mieszkańców.

Jak podkreślił ks. Michele Giabola, dyrektor biura, brak powołań to nie tylko problem socjologiczny, ale „objaw choroby, na którą trzeba znaleźć lekarstwo„.

Reklama

Autoizolacja, nastawienie obronne do życia, unikanie prób życiowych to z pewnością nie horyzonty, w których może rozkwitać życie i także powołanie, które wymaga otwartości, stawienia czoła wyzwaniom, podjęcia pewnego ryzyka. Serce każdego musi być zawsze ewangelizowane, a więc także we Włoszech potrzebujemy ewangelizacji – uważa ks. Giabola.

Przeciętny wiek kleryków to 28 lat

Wiek seminarzystów to średnio 28,3 roku. Natomiast najwięcej kleryków, bo 43,3 proc., ma od 26 do 35 lat, a czterech na dziesięciu alumnów jest między 19 a 25 rokiem życia.

Co dziesiąty kleryk jest jedynakiem, 44,3 proc. ma brata lub siostrę, a co czwarty ma dwójkę rodzeństwa (25,4 proc.), a co dziesiąty troje (10,8 proc.).

Reklama

Spośród kleryków, którzy wstąpili do seminarium po studiach wyższych 28,1 proc. ukończyło kierunki humanistyczne, 26,9 proc. naukowe, a 23,2 proc. instytuty techniczne. Tylko co dziesiąty (10,8 proc.) ukończył studia zawodowe.

„Powołanie wymaga wkładu wielu osób”

Kapłan podkreślił, że „powołanie to praca rzemieślnicza, która wymaga wkładu wielu osób, nie tylko seminarium„, a każda troska i działanie wychowawcze przyczyniają się do formacji i wzrostu duchowego.

W ten sposób wszystkie miejsca mogą stać się przestrzeniami, w których można troszczyć się o osobę i jej powołanie, w szacunku trzeba dialogować i słuchać, co jest owocnym źródłem zasiewu Ewangelicznego wezwania – stwierdził duchowny.

Reklama

Najwięcej kleryków obcokrajowców pochodzi z Afryki

10 proc. kleryków we włoskich seminariach pochodzi z innych części świata, a ponad jedna trzecia seminarzystów z zagranicy (38,5 proc.) pochodzi z Afryki, a głównie z Madagaskaru, Nigerii, Kamerunu i Wybrzeża Kości Słoniowej. Co piąty obcokrajowiec jest z Europy m.in. z Polski, Albanii, Rumunii i Chorwacji.

Coraz bardziej różnorodny skład naszych seminariów i przyszłych prezbiterów wymaga refleksji nad propozycją formacyjną, zdolną do rozeznawania i pokazywania bogactwa, jakie niosą ze sobą liczne drogi, które przebyliśmy zanim dotarliśmy do seminarium – zakończył duchowny.

kh/VaticanNews/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę