Nasze projekty

„W jedności jest siła”. Duszpasterstwo polonijne podsumowuje działania

Dziś w Warszawie odbyła się konferencja "Polonia on-line" i "Familijna Polonia", na której podsumowano inicjatywy podejmowane przez duszpasterstwo polonijne. "Chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz, na siłę, jaką ma Kongres Młodzieży Polonijnej i Kongres Rodzin Polskich, a chodzi o siłę budowania wspólnoty i budowania jedności, bo przecież w jedności tak naprawdę jest siła" - powiedział ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz podsumował w czasie konferencji programy realizowane w środowiskach emigracyjnych. W ramach programu „Polonia on-line” spotykaliśmy się z młodzieżą i rodzinami polonijnymi. Mieliśmy okazję spotkać się z taką ilością osób, która byłaby niemożliwa do zgromadzenia w jednym miejscu, czy w kraju czy za granicą – powiedział bp Lechowicz.

Na Kongresie Młodzieży, który w ub. roku ze względów sanitarnych odbył się w formie wirtualnej, podjęto temat świętości, a w kolejnych miesiącach temat miłości samego siebie i przyjaźni społecznej. Z programami, które realizowaliśmy w minionym roku, były związane warsztaty poświęcone m.in. dziennikarstwu, umiejętności posługiwania się nowoczesnymi mediami oraz warsztat e-ambasador kultury polskiej. Te warsztaty były skierowane do polskiej młodzieży – wskazał delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Familijna Polonia

Odnosząc się do drugiego programu pod nazwą „Familijna Polonia” bp Lechowicz wyjaśnił, że będą kontynuowane dotychczasowe sposoby działania. Chcemy, aby w tym programie było miejsce dla Kongresu Rodzin Polonijnych i dla Kongresu Młodzieży Polonijnej. W tym roku będziemy mówić o wychowaniu dzieci i młodzieży w środowiskach rodzinnych ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki życia rodzinnego, która jest związana z życiem na emigracji – dodał delegat KEP.

Reklama

Siłą kongresów zarówno młodzieżowych i rodzinnych, jak zaznaczył ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, jest budowanie jedności, nawiązywanie kontaktów i zacieśnianie relacji międzyludzkich. Chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz, na siłę, jaką ma Kongres Młodzieży Polonijnej i Kongres Rodzin Polskich, a chodzi o siłę budowania wspólnoty i budowania jedności, bo przecież w jedności tak naprawdę jest siła – wskazał.

Jak podkreślił ks. Kryża, w organizację wydarzeń włącza się wiele instytucji. To jest już piękne świadectwo. Drugim ważnym świadectwem dla mnie jest łączenie tzw. Wschodu z tzw. Zachodem. To jest dla mnie bardzo istotne, że również ci ludzie ze Wschodu, ci małżonkowie, młodzież ze Wschodu mogą na równych prawach uczestniczyć w tym, co się dzieje w życiu polonijnym, życiu rodzinnym, życiu młodzieżowym – powiedział.

Troska o młodych

Kongresy dla młodzieży są również czasem kształtowania i umacniania tożsamości młodego pokolenia Polaków mieszkających na emigracji. Dlatego też, jak mówił Mariusz Książek z Fundacji Niedziela-Instytut mediów, ważną częścią programu „Familijna Polonia” i spotkań młodzieży polonijnej jest formacja młodego pokolenia w duchu patriotyzmu, tradycji polskiej, naszej kultury i języka ojczystego.

Reklama

O potrzebie warsztatów, spotkań, które będą uczyć małżonków dialogu, słuchania i wzajemnego zrozumienia mówił z kolei Marcin Bilski z Wielkiej Brytanii, który m.in. wraz z żoną prowadzi spotkania dla małżeństw mieszkających na Wyspach. Bilski wskazał na duże zainteresowanie warsztatami również rodzin z Irlandii czy Niemiec, ale przede wszystkim na otwartość i gotowość małżonków do poprawy swoich relacji.

Grażyna Koszałka, przewodnicząca Komisji ds. Małżeństw i Rodzin w Polskiej Radzie Duszpasterskiej Europy Zachodniej mówiła o doświadczeniach organizowania kongresów rodzin na emigracji. Podkreśliła potrzebę wsparcia duszpasterskiego rodzin. Organizowane kongresy rodzin pozwoliły przede wszystkim zgromadzić rodziny, poznać ich potrzeby i problemy oraz wyjść z propozycją pomocy. Jak wyjaśniła Grażyna Koszałka, udało się również zaprosić do współpracy specjalistów, doradców życia rodzinnego i zorganizować odpowiednie szkolenia dla osób, które chcą służyć specjalistyczną pomocą małżonkom w budowaniu więzi rodzinnych, planowaniu rodziny. Ta pomoc jest również dużym wsparciem dla duszpasterzy polonijnych.

Ks. Zbigniew Kucharski, dyrektor Młodzieżowej Agencji informacyjnej, który współpracuje przy Kongresach, podkreślił potrzebę troski „nie tylko o biblijne drzewo, który usycha”, ale także o „piękny ogród”. W tym kontekście zwrócił uwagę na troskę o młodych ludzi, na potrzebę zaangażowania się w ich prowadzenie, formację, kształtowanie, w rozwój komunikacji.

Reklama

„Zapytaj Boga, dlaczego”

O inicjatywie podcastów „Zapytaj Boga dlaczego” mówiła ich inicjatorka Anna Pierz. Celem tej inicjatywy jest stworzenie przestrzeni, w której młodzi ludzie, wierzący jak i niewierzący, mogliby znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące Boga, wiary, duchowości. Podcasty współtworzone przy udziale bp. Lechowicza rozpoczęły się wraz z rozpoczęciem konferencji prowadzonych on-line.

O doświadczeniach spotkań z młodzieżą w czasie kongresów mówiła Diana Dudek z Francji, która uczestniczyła w nich zarówno w formie on-line jak i była obecna w Warszawie. Jak podkreśliła, kongresy, na których młodzi ludzie mogą nawiązywać relacje, słuchać świadectw innych osób, przynoszą umocnienie wiary, inspirują i dają odwagę do podejmowania konkretnych działań w swoich środowiskach.

Kongresy Młodzieży Polonijnej były również okazją do nawiązania relacji między Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży a Polakami mieszkającymi na emigracji. O tym cennym doświadczeniu i rozwijającej się współpracy mówiła Aleksandra Samula z Prezydium KR Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Owocem takiej współpracy jest akcja „Polak z sercem”, która w tym roku odbywa się po raz trzeci. Celem akcji jest wsparcie Polaków mieszkających na Białorusi, Ukrainie i na Litwie, którzy borykają się z trudnościami materialnymi. W czasie akcji zbierano dary, które przesyłano Polakom. W tym roku ze względu na ograniczenia związane z pandemią, zbiórka odbywa się w formie elektronicznej na stronie www.polakzsercem.pl

BP KEP/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę