Nasze projekty

Uroczystości z okazji 45. rocznicy wyboru Papieża Polaka odbędą się także w Rzymie. Co zaplanowano?

Projekcje filmów, uroczyste Msze św. czy modlitewne czuwanie włoskiej polonii - to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się w październiku w Rzymie z okazji 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża oraz liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II.

fot. Blog CATTOLICI/youtube.com (print screen)

W Rzymie przygotowywanych jest wiele wydarzeń z okazji 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża oraz liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II z inicjatywy duszpasterstwa polonijnego zgromadzonego przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie oraz Fundacji Jana Pawła II w Watykanie.

Na czwartek, 12 października w Auli przy „Kościele Polskim” przewidziana jest projekcja filmów „Apartament” oraz „Metr od świętości”, których producentem jest Przemysław Hauser. Po projekcji zostanie zorganizowany panel dyskusyjny, w którym weźmie udział m. in. Arturo Mari.

ZOBACZ: Łukasz Kaczmarek podarował złoty medal księdzu z rodzinnej parafii. „To wielki przyjaciel”

Reklama

Pod hasłem „Wiara i Rozum” w kościele św. Stanisława BM przy via delle Botteghe Oscure 15, w dniach 13-15 października, odbędą się Warsztaty Muzyki Kościelnej, które poprowadzi polski dyrygent Paweł Bębenek. Obecnie trwają zapisy, link >>>tutaj>>>.

W dniu wyboru Papieża Polaka, 16 października, o godzinie 7.15, pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego będzie celebrowana uroczysta Msza Święta przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

O godzinie 18.44 – dokładnie w tym czasie, 45 lat temu, z balkonu Bazyliki Watykańskiej kard. Pericle Felici ogłosił światu wyniki trwającego trzy dni konklawe – polonia włoska oraz obecni pielgrzymi zgromadzą się na Placu Świętego Piotra na wspólnym czuwaniu modlitewnym, które poprowadzą duszpasterze polonijni z diecezji rzymskiej oraz chór „Gaudium Poloniae”. Następnie o godzinie 20.00, przewidziany jest koncert słowno-muzyczny w kościele Ducha Świętego (Chiesa di Santo Spirito in Sassia).

Reklama

W tym też dniu, o godzinie 15.00, z inicjatywy Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej będzie sprawowana uroczysta Msza Święta przy Cathedra Petri (łac. Tron Piotrowy) w Bazylice watykańskiej. Eucharystii będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Śpiew podczas liturgii będzie animował zespół „Mazowsze”.

PRZECZYTAJ: Tajemnice różańca. Jakie są, skąd się wzięły i dlaczego podzielone są na cztery części?

Z kolei w wigilię liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, 21 października, abp Marek Jędraszewski wygłosi referat poświęcony myśli teologicznej Papieża Polaka. Wystąpienie metropolity krakowskiego poprzedzi prezentacja Dzieł Teologicznych Karola Wojtyły, które zostały wydane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Reklama

W niedzielę, 22 października, o godzinie 12.00, w rzymskim kościele św. Stanisława BM zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Polonii. Po liturgii uczniowie z Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II działającej przy w/w kościele, zaprezentują program artystyczny o swoim patronie.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę