Nasze projekty
fot. CC BY-SA 4.0/wikipedia.org/Luis Ángel Espinosa, LC/cathopic.com/CC BY-SA 2.0/wikipedia.org/wikimedia.org/domena publiczna

Co łączy Roberta Lewandowskiego z papieżem Franciszkiem? Poznaj 5 Kawalerów Orderu Uśmiechu!

Czy wiesz, że 21 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Orderu Uśmiechu? To jedyne oznaczenie, które przyznawane jest dorosłym na wniosek dzieci. Podczas ceremonii uhonorowani muszą wypić sok z cytryny i uśmiechnąć się. Z okazji dzisiejszego dnia przypominamy pięciu Kawalerów Orderu Uśmiechu!

Reklama

Papież Franciszek

Choć nie tylko Polacy mają szansę zostać kawalerami Orderu Uśmiechu, to przyznanie odznaczenia obecnemu papieżowi, było na pewien sposób wyjątkowe. Przede wszystkim dlatego, że zrobił wyjątek od reguły, która zaleca aby głowa Kościoła katolickiego nie przyjmowała żadnych oznaczeń, wyróżnień i nagród. Również dlatego, że stało się to w jubileusz 50-lecia Orderu Uśmiechu, a Franciszek został tysięcznym uhonorowanym.

W 2016 roku dzieci z całej Polski słały listy wzywające Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu do wręczenia papieżowi nagrody. Szczególną uwagę zwrócił jednak wniosek Szkoły Podstawowej nr 12 z Głogowa, w którym napisano.: „Dowiedzieliśmy się, jak bardzo ważny dla Ojca Świętego jest los dziecka. Ojciec Święty kocha każdego człowieka, twierdzi, że szczególnym szacunkiem trzeba otaczać dzieci. Papież Franciszek jest kochany, jak ktoś chce od niego pomocy to ją dostanie, a zwłaszcza dziecko”. We wniosku najmłodsi nazwali również papieża „Papciem Franiem”.

Ceremonia przyznania orderu odbyła się w 2017 roku w Watykanie. 14-letnia Julia wręczyła Franciszkowi dziesiątki listów nadesłanych przez polskie dzieci, z których możemy się dowiedzieć m.in., że wspiera on akcję charytatywną „Szlachetna Paczka”, przekazał jednej ze szkół kwotę w wysokości 20 tys. złotych na zakup windy, a także protestuje przeciwko prześladowaniu albinoskich dzieci w Afryce. Na koniec ceremonii 9-letni Miłosz przypiął Order Uśmiechu do sutanny papieża.

Reklama

Jan Paweł II

Skoro mowa była o ówczesnym papieżu, to nie może zabraknąć na naszej liście również Papieża Polaka. To pierwszy papież w historii, z dwóch uhonorowanych, który dostał oznaczenie Orderu Uśmiechu. Było to w roku 1981 na wniosek m.in. niewidomych dzieci z Krakowa i z Lasek. W liście napisano: „Zwracamy się z prośbą o nadanie Orderu Uśmiechu człowiekowi, który się zawsze do wszystkich uśmiecha, zwłaszcza do młodzieży i dzieci, okazując wszędzie, gdzie jest wszystkim dzieciom ogromną serdeczność i życzliwość”. Podkreślono również wkład Ojca Świętego w szerzenie pokoju na świecie, a także szacunek, którym darzył każdą osobę.

W 2017 roku Marek Michalak, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przekazał Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, duplikat oznaczenia. W tym roku z okazji Dnia Dziecka muzeum dodało nagrodę do stałej ekspozycji, gdzie można ją obejrzeć wraz z innymi eksponatami z życia Ojca Świętego.

Leon Knabit

Leon Knabit to znany polski benedyktyn, który pomimo sędziwego wieku wciąż słynie ze swej pogody ducha i nietuzinkowego humoru. Przyjaźnił się również z Janem Pawłem II. Obaj kapłani poznali się w 1958 roku w podżywieckiej Pewli Małej, gdzie ksiądz Knabit był kapelanem i rektorem Domu Diecezjalnego. Do ponownego spotkania doszło jeszcze w tym samym roku w klasztorze benedyktynów w Tyńcu, do którego wstąpił przyjmując zakonne imię „Leon”. W swojej książce „Spotkania z wujkiem Karolem” benedyktyn opisuje tą sytuację następująco:

Reklama

W lipcu 1958 r. uzyskałem bowiem zgodę na wstąpienie do klasztoru (…). On natomiast na początku sierpnia przyjechał do Tyńca na indywidualne rekolekcje. – A ksiądz co tu robi? – zapytał. – Ja – odpowiedziałem jestem tu kandydatem. – Cooo? – nie krył zdumienia. Widać nie dowierzał, że młody, nie bardzo opanowany ksiądz może się przemienić w poważnego benedyktyńskiego mnicha„.

W 2017 roku Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała oznaczenie o. Leonowi Knabitowi. Ceremonia odbyła się w Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Soli-Kiczorze. Jeśli chcecie zobaczyć jak o. Leon wypija sok z cytryny, kliknijcie w wideo poniżej (minuta 11:35):

V-RAY VIDEO Studio Form Pro TV-Video/Youtube.com

Anna Dymna

Anna Dymna oprócz tego, że słynie z ról w filmach takich jak „Znachor”, czy „Nie ma mocnych”, znana jest również ze swojej działalności charytatywnej. Od 1999 roku współpracuje z prezesem Fundacji im. Brata Alberta, ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zalewskim pisząc scenariusze do Teatrzyku „Radwanek”. W 2001 roku była pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”, a w 2003 założyła własną Fundację „Mimo Wszystko”, która pomaga chorym i niepełnosprawnym z całej Polski.

Reklama

Order uśmiechu dostała w 2002 roku, jeszcze zanim została prezeską fundacji „Mimo Wszystko”. Ceremonia wręczenia odbyła się w auli Szpitala Pediatrycznego w Krakowie – Prokocimiu. W uroczystości wzięło udział 300 chorych i niepełnosprawnych dzieci, podopiecznych Fundacji i Szpitala, a także Teatrzyk Radwanek, który wystąpił ze sztuką zatytułowaną „Stworzenie świata”. Anna Dymna obecnie jest również członkiem Kapituły Orderu Uśmiechu.

Robert Lewandowski

3 maja 2022 roku Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu ogłosiła aż 21 kawalerów oznaczenia. Wśród nich znalazł się Robert Lewandowski, zawodnik FC Barcelony i piłkarz Polskiej Reprezentacji w piłce nożnej. Na chwilę obecną nie znamy jeszcze terminu ceremonii wręczenia orderu.

Robert Lewandowski co roku angażuje się w akcje Świątecznej Paczki i finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od 2014 roku jest Ambasadorem dobrej woli UNICEF, w ramach czego m.in. odwiedził obóz dla Uchodźców Zaatari w Jordanii i wziął udział w kampanii „Głos Dzieci” apelując o pomoc dzieciom, które zostały dotknięte kryzysami humanitarnymi. W 2020 roku wraz z żoną przekazał 500 tys. złotych dla Centrum Zdrowia Dziecka, którego oddział rehabilitacji został zalany podczas nawałnicy w 2017 roku. Dzięki pieniądzom udało się go wyremontować.

Źródła: orderusmiechu.pl, domjp2.pl, parafiapierwoszyno.strony-parafialne.pl, pl.wikipedia.org

Kinga Adamczyk/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę