Nasze projekty

W diecezji włocławskiej „kolęda” po feriach lub po Wielkanocy

"Tradycja kolędowa jest mocno zakorzeniona w praktyce Diecezji Włocławskiej. Dlatego nie chcemy rezygnować z kolędy, ale zalecić jej przeprowadzenie w różnych formach, dostosowanych do obowiązujących norm i obostrzeń sanitarnych, oraz w odpowiednim do tego czasie" – napisał biskup włocławski Wiesław Mering w specjalnym komunikacie dotyczącym tegorocznej wizyty duszpasterskiej.

W „Zarządzeniu w sprawie wizyty kolędowej w Diecezji Włocławskiej” bp Mering napisał, że będzie ona mogła odbyć się w przesuniętym terminie, najwcześniej po zakończeniu ferii, czyli od 18 stycznia 2021 roku, lub nawet w innym późniejszym terminie, np. po Wielkanocy. Będzie to uzależnione od przepisów sanitarnych i obowiązujących obostrzeń.

Jak czytamy w komunikacie, formę „kolędy” trzeba będzie dostosować do miejscowej tradycji, lokalnych uwarunkowań i z uwzględnieniem opinii wiernych. Może być tradycyjna wizyta duszpasterska lub na zaproszenie wiernych. W miejscach, gdzie duszpasterze zrezygnują ze znanej dotąd formy odwiedzin, można parafian zaprosić na Mszę świętą dla wskazanej grupy – przykładowo dla mieszkańców, którzy danego dnia przyjmowali księży w swoich domach. Jest także prośba, by w miastach duszpasterze uzgodnili jedną formę „kolędy” dla wszystkich parafii na terenie miasta.

O formie kolędy decyduje proboszcz parafii. „Decydująca jest zatem roztropność duszpasterza, jego odpowiedzialność, znajomość lokalnych uwarunkowań oraz dostosowanie się do wszystkich zaleceń państwowych. Każda forma kolędy wymaga od księdza zastosowania maksymalnego reżimu sanitarnego, postępowania zgodnego z wytycznymi państwowymi” – przypomina w dokumencie bp Wiesław Mering.

Reklama
Reklama

Jak podkreśla w Zarządzeniu, zabronione jest podejmowania „inicjatyw duszpasterskich, które naruszałyby obowiązujące przepisy sanitarne”. Bp Mering prosi księży, by na bieżąco śledzili decyzje rządu dotyczące obostrzeń i w oparciu o nie realizowali plan kolędowy, „mając świadomość, że w zależności od rozwoju sytuacji, w skrajnych przypadkach, może ona zostać zawieszona lub odwołana”.

Biskup Włocławski w komunikacie, że „duszpasterz powinien uwzględniać wrażliwość wiernych swojej parafii, w tym lęk przed zarażeniem wirusem, w wyniku którego poszczególne osoby mogą odmówić włączenia się w tegoroczną kolędę”.

Na koniec w komunikacie znajduje się apel „o modlitwę w intencji ustania pandemii, chorych, zmarłych w wyniku zarażenia koronawirusem oraz w intencji personelu medycznego i wszystkich niosących pomoc osobom chorym”. „Duszpasterzy, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, proszę o szczególną modlitwę wypraszającą Boże błogosławieństwo dla wiernych ich parafii” – napisał bp Wiesław Mering.

Reklama
Reklama

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę