Nasze projekty

W piątek po Bożym Narodzeniu obowiązuje post, ale nie wszędzie. Są dyspensy

Niektórzy biskupi udzielili wiernym dyspensy, dlatego post nie będzie jutro obowiązywał m.in. w archidiecezji warszawskiej i archidiecezji białostockiej.

fot. Madie Hamilton/Unsplash

W piątek po Bożym Narodzeniu, 29 grudnia, katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba, że biskup diecezji udzieli wiernym dyspensy. Na ten krok zdecydował się kardynał Kazimierz Nycz, który udzielił dyspensy wszystkim przebywającym tego dnia na terenie archidiecezji warszawskiej.

„Mając na względzie, że piątek 29 grudnia br., przypada w okresie Oktawy Bożego Narodzenia, czasu radosnego przeżywania Tajemnicy Wcielenia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych” – czytamy na stronie archidiecezji warszawskiej.

Kard. Nycz prosi, aby korzystający z dyspensy ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego oraz podjęli wybraną „formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości bądź ofiarowanie jałmużny”.

Reklama

Dyspensa obowiązuje również m.in. w archidiecezji białostockiej, archidiecezji lubelskiej, diecezji drohiczyńskiej i diecezji sandomierskiej.

ZOBACZ TEŻ: Rozmowa, ofiara w kopercie, a może wspólna modlitwa? Jaki jest sens “wizyty duszpasterskiej”?

kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę