Nasze projekty

Takiej muzyki nie można wykonywać w czasie liturgii

Diecezja warszawsko-praska wydała dokument o doborze pieśni na śluby i pogrzeby

fot. maricarmen vargas vidales/Cathopic

Komisja Muzyki Kościelnej diecezji warszawsko praskiej wydała komunikat, w którym prosi duszpasterzy, organistów i osoby odpowiedzialne za muzykę w parafiach o „zwrócenie uwagi na charakter i formę muzyki w naszych świątyniach”. Kościół w trosce o piękno liturgii – jak przypomina – „w wielu dokumentach zawarł wytyczne, zalecenia i zasady, którymi należy się kierować przy doborze i przygotowaniu repertuaru muzycznego obrzędów liturgicznych.

„Najnowszym z takich dokumentów jest Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej z października 2017 roku. „Jak mówi instrukcja, muzyka w liturgii nie jest jej „oprawą”, ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów” – czytamy w komunikacie.

„Niewłaściwe podejście do norm liturgicznych”

W komunikacie komisja przypomina, aby w sposób szczególny zwrócić uwagę na dobór pieśni, śpiewów i utworów wykonywanych podczas mszy świętych ślubnych i pogrzebowych. „Nader często spotkać się można z niewłaściwym podejściem do norm liturgicznych i muzycznych obowiązujących w Kościele” – przypomina komisja.

Reklama

„Należy odchodzić od sytuacji, w których muzyka staje się rodzajem koncertu oraz dominuje nad dynamiką i istotą obrzędów liturgicznych” – zwraca uwagę.

„Niejednokrotnie narzeczeni, rodzina lub bliscy przygotowując ślub, bądź pogrzeb, zapraszają do wykonywania muzyki w liturgii osoby reklamujące się w mediach społecznościowych, ale niemające rozeznania w przepisach liturgicznych, a nawet kwalifikacji muzycznych czy wokalnych” – czytamy w komunikacie.

Nie można wykonywać muzyki o charakterze świeckim

Komisja przypomina również, że „pod żadnym pozorem nie można podczas liturgii wykonywać muzyki o charakterze świeckim”. Ponadto, zaleca ścisłą współpracę duszpasterzy z muzykami kościelnymi, aby nie zapraszać do udziału w mszy świętej z sakramentem małżeństwa lub pogrzebowej „muzyków” bez konsultacji z księdzem lub organistą.

Reklama

„Sugerujemy, aby informację dotyczącą przygotowania ślubu lub pogrzebu od strony muzycznej zamieścić na stronie internetowej parafii i na tablicy ogłoszeń przy kancelarii parafialnej. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i ewentualnych konfliktów” – zaleca komisja.

Wydane zalecenia komisja uzasadnia przepisami zawartymi w instrukcji KEP o muzyce kościelnej oraz przypomina, że „należy przestrzegać wszystkich norm dotyczących Mszy świętej, które znajdują się w Ogólnym wprowadzeniu do Mszału
rzymskiego
„.

kh, diecezja.waw.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę